0:00
0:00
Kontext11. 12. 20247 minut

Ruský plyn do Evropy poteče i nadále 

Česko není na ruském plynu závislé, ale kvůli nízké ceně zřejmě nezmizí

Plyn z Putinova Ruska do Česka? Jen tak nezmizí
Autor: ČTK / AP / Dmitri Lovetsky

Minulý rok to vypadalo jako zázrak, během dvou let se totiž podařilo stlačit podíl ruského plynu na dovozu do Česka z 97 procent na 4 procenta. Letos ale přišel nečekaný obrat, za celý rok by měl ruský plyn v Česku povyskočit na téměř poloviční podíl a znovu se tak začíná mluvit o závislosti na zemi, která ohrožuje evropskou bezpečnost a vede agresivní válku proti Ukrajině.  

„Dnes jsme v situaci, kdy jsme téměř stoprocentně nezávislí na ruském plynu, prakticky ruský plyn nepotřebujeme, což je zásluhou správného a včasného jednání naší vlády, ale je to i zásluha profesionální práce mnoha expertů napříč veřejnou správou,“ řekl v polovině loňského roku před českými velvyslanci premiér Petr Fiala. Jeho vláda se o nezávislost země na ruském plynu hodně snažila a fakt, že se jí to povedlo, byl považován za velký úspěch celého kabinetu.  

↓ INZERCE

O rok později je situace trochu jiná, komerční obchodníci totiž v současnosti nakupují plyn z 95 procent na Slovensku, což znamená plyn z Ruska. „Je to pro mě negativní překvapení,“ uznal v Otázkách Václava Moravce ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).  

Politici i odborníci se shodují: může za to německý tranzitní poplatek, který pro obchodníky výrazně zdražuje možný dovoz od severních sousedů. Pokud by nebyl, mohl by být v Česku stoprocentně plyn z neruských zdrojů, tedy ze zemí jako USA, Norsko nebo Katar. Plyn by se zřejmě pro domácnosti o něco zdražil, nemělo by se ale jednat o velký cenový skok. 

Ukrajinská stopka?

Německý poplatek za převoz plynu měl vykompenzovat ztráty, které nákupčí plynu utrpěli, když v roce 2022 nakupovali zásoby za vysoké ceny po vpádu Ruska na Ukrajinu. Každý půlrok se dosud zvyšoval, celkově tak měl představovat až 7 procent nákladů na přepravu, což už je pro obchodníky, kteří nakupují ve velkém objemu, citelné zdražení.  

Němci by měli na konci roku poplatek zrušit, zatím ale není jasné, jestli se tak stane, jelikož případné rozhodnutí by znamenalo zvýšení cen energií pro domácí trh, což tamní politiky dva měsíce před volbami do Spolkového sněmu staví do ošemetné situace. Právě vysoké ceny energií – pro průmysl i domácnosti – jsou jedním z viditelných témat předvolební kampaně. 

Podstatné ale je, že i když dovoz plynu z Ruska kvůli cenové výhodnosti stoupá, Česko není na těchto dodávkách závislé v existenční rovině: pokud by se Rusko zítra rozhodlo vývoz plynu přes Ukrajinu do Evropy zastavit, představovalo by to jen omezený krátkodobý problém. Celkově se totiž podíl ruského plynu v Evropě za poslední dva roky opravdu výrazně snížil, jelikož se vybudovaly například větší kapacity pro převoz zkapalněného plynu ze Spojených států. Zatímco v roce 2021 plyn ze Sibiře představoval téměř polovinu evropské spotřeby, dnes se tento podíl pohybuje kolem 15 procent. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc