0:00
0:00
Denní menu29. 3. 20182 minuty

V Pákistánu uvádí zprávy první transsexuál

Marvia Malik, 21
Autor: AFP, Profimedia

Marvia Malik se narodila v pákistánském Lahore, podle jejích slov ji/jej rodina nutila oblékat a chovat se jako chlapec. Když se to nedařilo, v šestnácti ji příbuzní vyhodili z domu. Před Malik stály dvě možnosti – buď se chopit role, která v Pákistánu lidem jako ona zpravidla připadne, tedy být placeným tanečníkem či tanečnicí pro štěstí na svatbách a velkých oslavách.

Malik ale „nechtěla být zdrojem pobavení pro ostatní“ – navíc pro většinu příslušníků třetího pohlaví tahle dráha znamená být odkázán i na žebrání a prostituci. Malik si vybrala jinou cestu. Udělala si kosmetický kurs, pracovala v Lahore v salónu krásy a díky výdělku mohla vystudovat novinařinu. Nedávno se stala první „transženou“, která se prošla po módním molu, teď je i první transsexuální hlasatelkou. Což zní v angličtině lépe a bez problémů se zájmeny – first transgender news anchor.

↓ INZERCE

V tamních reáliích řečeno je Marvia příslušníkem zmíněného „třetího genderu“ – což je označení, které zahrnuje transvestity, transsexuály, eunuchy a hermafrodity. Zkrátka všechny, jejichž tělo a představa o vlastním pohlaví a sexualitě nezapadají do běžných kolonek. Jednadvacetiletá Marvia Malik je moderátorkou na soukromé stanici TV Kohenoor a sama sebe označuje za „paprsek naděje pro celou moji komunitu“ – jak píše Rádio Svobodná Evropa.

I když má oficiálně třetí pohlaví řadu nově získaných práv a pomalu se sune k plnoprávnému občanství, praxe je v nábožensky a společensky velmi konzervativní zemi jiná. V posledních letech byly zavražděny desítky lidí, jako je Marva Malik. Řádově víc jich bylo i napadeno a zmláceno. „Jestliže se tohle všechno povedlo i mně bez podpory rodiny, úřadů a vlastně kohokoli, je to důkaz, že toho může dosáhnout každý. Jen když se k němu budou ostatní chovat jako k rovnoprávnému občanovi,“ vzkazuje Malik.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].