V hlavním městě Německa už více než týden platí vcelku převratné opatření. Všechny městem provozované školky a jesle přestaly nařízením tamní regionální vlády vybírat od rodičů dětí poplatky. Berlín postupně od roku 2007 rušil poplatky v různých předškolních zařízeních, aktuální krok pak zahrnul i jesle pro děti do jednoho roku (opatření se tak dotkne necelých šestnácti tisíc dětí). Rodiče budou muset nicméně dále platit za jídlo, které jejich potomci v zařízení dostanou.
Berlínští politici se při rozhodnutí řídili logikou, podle níž jsou i předškolní zařízení vzdělávacími institucemi, a vzdělání je ve Německu – stejně jako v Česku – zadarmo. I když takto městská pokladna přijde o miliony eur: v uplynulém školním roce Berlín vybral na poplatcích za předškolní zařízení sedm milionů euro.
Jak připomíná stanice Deutsche Welle, federální ministryně pro rodinu Franziska Giffey již dříve řekla, že by ráda podobné úlevy pro rodiče zavedla v celé zemi. Vláda oznámila, že během následujících čtyř let investuje celkem tři a půl miliardy euro do zařízení péče o děti a další „servis“ pro rodiče. Berlínský příklad plánují následovat další země (metropole se mezi ně počítá, podobně jako Praha patří mezi kraje), přičemž řada z nich už rodičům částečně ulevuje. V západoněmeckém státě Porýní-Falc kupříkladu jsou od poplatků osvobozeny dětí od dvou let věku (opatření začalo platit před osmi lety).
Náklady na předškolní péči představují významnou položku v rozpočtu rodin, často jde o stovky euro měsíčně. Logicky tyto náklady dopadají nejtíživěji na nízkopříjmové domácnosti.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].