Pocity úzkosti, jež vyvolává současná znepokojivá situace ve světě, nesvírají jen dospělé, ale stále více i děti. The Guardian na svých webových stránkách odkazuje na výzkum britské NSPCC, jež od roku 2014 provedla přes jedenáct tisíc sezení. Z výsledků vyplývá, že u dětí během roku narostla úzkost způsobená světovými událostmi a tragédiemi až o 35 procent.
Strach vyvolávají zejména znepokojivé zprávy a videa z médií - například z konfliktu v Sýrii. „Obrázky plačících dětí vynášených z domů zničených bombami rozruší nás všechny. Často si ale nevšimneme, jaký dopad mají na mladé lidi a děti,“ říká Guardianu prezidentka dětské linky NSPCC Esther Rantzen. Guardian zveřejnil i výpovědi šesti rodičů a prarodičů, kteří vypovídali o strachu svých dětí. Z nich vyplývá, že se potomci obávají také teroristických útoků, globálního oteplování i dalších environmentálních hrozeb, ale také dopadů Brexitu.
Web The Atlantic na podobné téma píše, jak nenávistná rétorika aktérů prezidentských voleb ovlivňuje nárůst emoční zátěže Američanů. Na sociálních sítích a v médiích je téměř nemožné vyhnout se v USA přívalu informací o prezidentských kandidátech. A více než polovina Američanů podle výzkumu Americké psychologické asociace považuje volby za velmi významný nebo významný zdroj stresu. Mobilní aplikace 10% Happier tak už nabízí sérii uklidňujících meditativních cvičení, která by lidem měla pomoci zbavit se stresu způsobeného volbami.
Podobné problémy přitom nejsou ničím novým. Již na začátku dvacátého století se v Americe lidé potýkali se stresem způsobeným překotným děním. Tom Lutz tehdejší stav americké společnosti popsal v knize Americká nervozita 1903, v níž hovoří o neurastenii: nervozitě způsobené modernismem. Industrializace rychle rostla, lidé se báli budoucnosti. Prezident McKinley byl zavražděn, bratři Wrightové poprvé letěli svým letadlem, sociolog a aktivista W.E.B. DuBois napsal díla, ve kterých hovořil o právech Afroameričanů, začal se stavět Panamský průplav spojující Atlantský a Tichý oceán.
Současní Američané se podle serveru utkávají s podobnou náladou a uvědomují si svou nejistou budoucnost. Slovo naděje, které bylo symbolem prezidentských voleb v letech 2008 a 2012, nahradilo slovo strach. K němu přispívá mimo jiné Trumpova rétorika zastrašování menšin i urážky žen, dodává The Atlantic.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].