0:00
0:00
Denní menu10. 10. 20173 minuty

Ve srovnání nezávislým Katalánskem je Brexit procházka

Proti Madridu, proti králi – a proti polovině Katalánců. Protestní shromáždění za nezávislost
Autor: REUTERS

Co přesně odtržení Katalánska od Španělska znamená? Povznesme se nad politiku i romantické národní city a podívejme se na věc pragmaticky očima komentátora listu The Financial Times Wolfganga Munchaua. Ten tvrdí, že ve srovnání s tím, co čeká případné nezávislé Katalánsko, je Brexit procházka růžovým sadem.

1. Hlavní strana nacionalistické koalice předpokládá nepřerušené setrvání v EU – dokonce to vtělila do zákona o vyhlášení (neústavního) referenda, jež se konalo 1. října. Jenže Evropská unie to odmítá, a nikoliv nějak zaujatě proti Katalánsku, ale dlouhodobě a systematicky. Právní analýza současné evropské legislativy prostě říká, že státy, které se oddělí od stávajících členských zemí, okamžitě členství v EU ztrácejí. Mohou o něj samozřejmě požádat, ale musí absolvovat standardní přijímací proces – podobně jako třeba Česká republika. To trvá dlouho, a hlavně je k tomu zapotřebí souhlas stávajících členů. Madrid, ale také další země obávající se separatismu, se už jistě nemohou dočkat.

↓ INZERCE

2. Z čehož plyne, že Katalánsko o členství přijde; v lepším případě na pár let, spíše na neurčito. V praxi to obnáší ztrátu španělských a evropských pasů, tvrdou hranici se Španělskem a Francií, na níž se budu vybírat cla. Katalánci budou muset žádat i víza pro vstup do zemí EU. Země ztratí automatické právo na snížené hraniční přirážky v rámci WTO.

3. Španělsko je členem eurozóny. Katalánci budou muset zavést vlastní měnu. Munchau to dál nerozvádí, ale běžně panuje názor, že ta vzápětí silně devalvuje a Katalánci přijdou o úspory plus jim zároveň příslušnou měrou narostou dluhy kótované v eurech. Není známo, že by barcelonská vláda přechod na novou měnu aktivně chystala, pokud si ovšem nechá euro, nebude nad ním mít žádnou kontrolu ani přístup k rozhodovacím mechanismům Bruselu. To je také důvod, proč z Barcelony o překot prchají banky – přišly by o přístup k ECB a jejímu kvantitativnímu uvolňování.

4. Munchau vlastně tvrdí, že Brexit vypadá hodně složitě, neděje se však ze dne na den a nezahrnuje odchod z eurozóny. “Vymanit se z EU je samo o sobě dosti obtížné, vymanit se ve stejnou chvíli z jednotné měny je ekonomická sebevražedná mise,” píše doslova. A dodává, že podle něj společná měna v praxi osamostatnění regionálních celků vlastně znemožňuje (to si čeští nacionalisté jistě rádi přečtou).

FT dále říkají, že hlavním pragmatickým argumentem proti nezávislosti je naprostá nepřipravenost katalánské vlády. Jak povědomě to při pohledu na Syrizu, Brexit nebo Trumpa zní…


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].