Tunisko schválilo zákon, který má potenciál posílit práva žen v celém arabském světě. Jeho cílem je chránit ženy před násilím a poprvé v dějinách severoafrické země se výslovně zabývá i domácím násilím. Zakazuje a vyměřuje tresty například i za znásilnění v manželském svazku. Až dva roky vězení budou napříště hrozit také za sexuální obtěžování na veřejnosti. Ruší se též archaický zákon, podle něhož znásilnění zpětně přestává být trestným činem, pokud se násilník a oběť stanou manželi - což se v praxi pochopitelně dělo proti vůli žen.
Do zákona, který bude platit od začátku roku 2018, se promítla práce tuniských poslankyň. Ženy tvoří třetinu parlamentu, nejvíce v arabském světě. Deník Süddeutsche Zeitung ve svém textu cituje například ministryni pro rodinu Nazihu Laabidi, která hovoří o “historickém projektu” a pochvaluje si jednoznačnou podporu zákona. Souhlasily s ním všechny parlamentní strany včetně místní parlamentní větve islamistů.
Poslankyně Bochra Belhaj Hmida pak v citovaném textu zdůrazňuje, že domácí násilí přestalo být soukromou záležitostí. Stažení trestního oznámení - například pod tlakem násilníka nebo rodiny zbité či znásilněné ženy - již podle nového zákona nemá vést ke konci vyšetřování. Policisté, kteří budou oběti odrazovat od nahlášení násilného činu, budou sami postihováni.
Tunisko je jedinou zemí, která se - jakkoli pomalu, bolestně, pod tlakem velkých ekonomických i politických problémů - od revolty arabského jara posouvá ke svobodnější společnosti. Nyní se stává testovacím území širších ženských práv. Samozřejmě bude důležité sledovat zavádění nového zákona do praxe i to, jak dopadne naděje, že bude zdejší příklad výhledově inspirovat ostatní arabské státy.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].