0:00
0:00
Denní menu21. 8. 20157 minut

Tsipras odstoupil, Syriza se drolí

Předčasné volby v Řecku • Panika v Číně •  Santa Claus zkrachoval • Další sen Elona Muska

Pro českou ekonomiku by něco takového znamenalo senzaci, v Číně to budí paniku. Tamní ekonomika totiž zpomalila jen na sedmiprocentní růst, což je nejméně za posledních 14 let. A další nepříznivá čísla se objevují každou chvíli. Nyní je to údaj, že aktivita čínského zpracovatelského průmyslu se v srpnu dostala na nejnižší úroveň za posledních šest a půl roku, zejména kvůli slabé domácí poptávce a exportu, jak vyplynulo z průzkumu společností Caixin a Markit mezi nákupními manažery. Výsledek tak dál posiluje obavy z prudkého zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa.

Kvůli nejistotě, co se v ekonomice Číny děje, oslabují také americké i evropské akcie. Výrazně tomu navíc napomohl  prudký pád akcií na čínské burze, řada titulů totiž byla předražená. Do akcií díky růstu začaly masivně investovat i domácnosti, které si zhusta braly na své investice půjčky. Drahé akcie ale začali ostatní obchodníci prodávat, akcie začaly zlevňovat a nastal klasický kolotoč panických výprodejů a velký pád cen.

↓ INZERCE
Autor: Globe Media / Reuters

Čínská vláda to řešila zákazem prodeje akcií větším obchodníkům a firmám. Zákaz ale na dlouho klid nepřinesl, v minulých dnech akcie v Číně padaly o šest procent. Oslabuje i čínská měna jüan. Čínská centrální banka jí minulý týden nečekaně devalvovala. Snížení hodnoty vyvolalo obavy ze vzniku měnové války a vedlo k obviněním, že Peking poskytuje nepoctivou výhodu čínským exportérům. Čína devalvaci prezentuje jako tržně orientovanou reformu, která má přizpůsobit kurz jüanu situaci na trhu. „Úřady tvrdily, že ve druhém pololetí se poptávka zotaví, děje se ale pravý opak,“ uvedl ekonom Chester Liaw ze společnost Forecast Pte v Reuters.

Analytik Nicholas Teo ze společnosti CMC Markets varoval, že zpomalování hospodářského růstu v Číně by mohlo podkopat naděje na oživení světové ekonomiky. „Čína už dnes není jen továrnou světa. Je to důležitý spotřebitel světové produkce a služeb. Řada podniků a odvětví závisí na čínských spotřebitelích, kteří jsou nyní znevýhodněni z hlediska kupní síly,“ upozornil.

Velkými změnami prochází ekonomicky zkoušené Řecko. Poté, co svůj úřad ve čtvrtek složil dosavadní předseda řecké vlády Alexis Tsipras a s ním i celá vláda, setká se v pátek s řeckým  prezidentem vůdce opoziční Nové demokracie Evangelos Meimarakis. Od prezidenta již předtím dostal mandát k vytvoření nové vlády. Oznámila to agentura Reuters. Parlamentní matematika mu ale dává malé šance, nejpravděpodobnější jsou mimořádné volby.

Autor: Globe Media / Reuters

Tsipras už požádal prezidenta o uspořádání předčasných parlamentních voleb v co nejkratší možné lhůtě. Podle řeckých médií by se mohly konat 20. září, termín ale stanoví hlava státu. Odstupující premiér přiznal, že se mu nepodařilo dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli, což si jeho strana vytyčila. Novou tříletou dohodu o záchranném programu však bude podle něj nutné dodržet: je to prý to nejlepší, čeho bylo možné ve vyjednávání dosáhnout.

Tsipras odstoupil sedm měsíců po zvolení, jehož dosáhl  díky slibům, že skoncuje drtivými úsporami státu, k nimž zemi kvůli obřím dluhům donutili zahraniční věřitelé. A jak dodává The Guardian, také poté, co již Řecko dostalo za další úspory první část z mezinárodní pomoci ve výši 86 miliard eur. Tsipras k tomu řekl, že cítí morální povinnost postavit se před lid, aby ho mohl soudit. A to za oboje - za to, čeho dosáhl, i za jeho chyby.

Jednačtyřicetiletý řecký lídr je stále u voličů populární za snahu postavit ekonomiku země na nohy a jeho levicová Syriza se tak může opět po volbách dostat k moci. Lídr opozice Meimarakis už upozornil, že bude usilovat o to, aby měl možnost sestavit vládu on a mimořádné volby tak nebyly. Jeho Nová demokracie v posledních volbách skončila jako druhá. Podle Reuters jsou ale Meimarasovy šance malé a Nová demokracie nemá moc možností a poslanců, jak po Tsiprasově demisi vládu sestavit. Stále je tak nejpravděpodobnější možnost mimořádných parlamentních voleb.

Otázka na druhou stranu je, zda Syrizu neoslabí její štěpení. Skupina 25 bývalých levicových poslanců strany zaslala v minulých dnech do parlamentu oznámení, že zakládají novou parlamentní skupinu a politickou stranu nazvanou Lidová jednota. Šéfem nové strany je bývalý ministr energetiky Panagiotis Lafazanis, který patřil k vnitrostranické extrémní levicové opozici. Tsipras ho při červencových změnách ze své vlády odvolal. S 25 mandáty se Lidová jednota stává třetím nejsilnějším parlamentním blokem po Syrize a Nové demokracii.

S daněmi není radno podvádět ani na polárním kruhu. Kancelář Santa Clause na severu Finska se právě kvůli neplacení daní dostala do úpadku a nyní je v konkurzu, informovala finská televize YLE. Návštěvníci, kteří se do Santovy vesničky do finského Laponska vydají, se ale obávat nemusejí, v místě podnikají v podobném oboru ještě další dvě firmy.

Zavřeno Autor: Respekt

Společnost Dianordia, která Santovu kancelář provozuje, dluží na daních 206 000 eur (necelých 5,6 milionu korun). Daňový úřad firmu několikrát bezvýsledně upomínal, proto koncem července požádal o vyhlášení konkurzu, což se ve středu stalo. Vesnička leží na polárním kruhu nedaleko města Rovaniemi. Santova kancelář je zde podle YLE nejstarší ze tří společností, které turistům nabízejí šanci setkat se známým symbolem Vánoc.

Hyperloop podle Elona Muska Autor: facebook.com

“Cestování ve vakuovém potrubí? U toho nesmíme chybět,” pomyslel si Carl Brockmeyer z firmy Oerlikon -  a posunul sen Elona Muska o revolučním způsobu cestování o něco blíže skutečnosti.

Šéf technologické firmy Tesla v roce 2013 představil světu svůj nápad, jak o něco víc zmenšit už tak se zmenšující planetu. Lidé by cestovali v potrubích téměř ve vakuu, kde by tam a zpět létaly kapsle rychlostí blízkou rychlosti zvuku. Celé se to jmenuje Hyperloop a je to trochu bláznivý nápad. Teď už se zdá méně bláznivý.

Nejenže Muskova firma SpaceX - pod níž Hyperloop spadá - už “zaměstnává” kolem čtyř stovek lidí, kteří normálně pracují v NASA či Boeingu, a svůj volný čas strávený v Hyperloopu mění za příslib budoucího podílu na firmě. Kromě těchto investorů času  získala i dvě partnerské firmy, zmíněný Oerlikon a Aecom (obě se už léta pohybují v blízkých oborech) - a to je první krok k postavení funkčního prototypu. Místo je vybrané (kde jinde než v Kalifornii), projekty rozkreslené. První kapsli chce Hyperloop vystřelit svou troubou příští rok.

Zavíráme, foto: Yui Mok / PA WIRE Autor: Archiv

Zmatečný park.Tak říká umělec Banksy svému nejnovějšímu projektu Dismaland, který o víkendu otevírá v britském přímořském letovisku Weston-super-Mare. Areál někdejšího koupaliště Tropicana tu skupinka věhlasných umělců jako Damien Hirst, Jenny Holzer a Jimmy Cauty přestavěla na strašidelný zábavný park, kde se v autíčku po autodromu prohání smrtka s kosou a Popelka měla vážnou nehodu v kočáru z dýně. Tak jako při všech Banksyho projektech i tato přestavba probíhala v naprostém utajení a o chystané umělecké intervenci věděli pouze čtyři lidé v městském zastupitelstvu. Pro Banksyho je to první oficiální výstava v Británii od roku 2009, kdy se „naboural“ do Bristolského muzea. Ačkoli Banksy svůj původ a identitu úzkostlivě tají, přece jenom o sobě něco prozradil, když přiznal, že koupaliště Tropicana –opuštěné od roku 2000-  navštěvoval v dětských letech.

Video:  Z čeho je vesmír, ptá se video na serveru týdeníku The Economist:

Kulturní tip:  Dědictví aneb Kurvahošigutntág . Nova 21.8.2015  20:20. Film, jejž si dnes veřejnost asi nejvíc spojuje s režisérkou Věrou Chytilovou. Paradoxně je to její autorsky méně kontrolované dílo, kde umožnila velkou hereckou exhibici Bolku Polívkovi, s nímž předtím udělal Kalamitu a Šaška a královnu. S odstupem času ovšem každopádně jde o nejhutnější satirické zachycení překotných společenských změn.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].