Taši Wangčuk čeká ve vazbě už dva roky na rozsudek za poklidnou obranu tibetštiny
Taši Wangčuk (32) pořád sedí ve vazbě a nikdo k němu nesmí. Jsou to přitom už dva roky, co tibetského obchodníka zatkla v Číně tajná policie a obvinila z „podněcování k separatismu“. Letos v lednu se v tibetském Yü-šu konal proces, který byl po čtyřech hodinách odročen bez vynesení rozsudku. Za zmíněný paragraf hrozí Tibeťanům v Číně až patnáct let vězení a soudy se při vynášení verdiktu většinou drží spíše horní hranice.
„Separatismus“ Taši Wančuka spočíval v jeho snaze upozornit čínské úřady na porušování ústavního práva Tibeťanů absolvovat doma vzdělání v tibetštině. Protože na jeho dopisy nepřicházela od lokálních autorit žádná odpověď, vypravil se před dvěma lety do Pekingu, aby tam získal od nějakého právníka odbornou pomoc v sestavení žaloby proti regionální správě.
Jeho tehdejší cestu dokumentoval deník New York Times a natočil o ní film Tibetská cesta za svobodou, který zachycuje Tašiho marné pokusy: žádná právní firma neměla odvahu s ním spolupracovat a státní televize odmítla jeho žádost odvysílat o upadající a nedostatečné výuce tibetštiny reportáž. Taši se vrátil domů a dva měsíce poté, když New York Times zveřejnil jeho anabázi, byl zatčen. Zmíněný snímek byl jedním z hlavních důkazů Tašiho „zločinů“ u právě proběhnuvšího soudu.
Zatím není jasné, kdy senát vyhlásí rozsudek, a Taši Wangčuk na něj dál čeká v čínské utajené vazbě. Na dvouleté výročí jeho zatčení sepsala Amnesty International petici, která chce zdůraznit jedno: tibetský patriot Taši Wangčuk se nedopustil žádného mezinárodně uznaného zločinu a byl zatčen pouze za poklidné vykonávání svého práva na svobodu projevu. Podepsat žádost za jeho propuštění může každý zde.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].