0:00
0:00
Denní menu18. 11. 20172 minuty

Slavný fotbalista mlčí, aby byl vyslyšen jeho protest proti útlaku Afroameričanů

V roce 2013 se Colin Kaepernick objevil na obálce časopisu GQ jako jeden z nejlepších hráčů amerického fotbalu. V roce 2017 je na titulce znovu – ovšem tentokrát proto, že fotbal nehraje. A ne kvůli tomu, že by se zranil, porušil pravidla nebo mu to nešlo. Z NFL byl vyloučen za symbolické gesto: klečel během toho, co zněla americká hymna. Měl proto důvod. Učinil tak na protest proti systematickému útlaku a policejní brutalitě namířené vůči afroamerické populaci.

Při hymně hráči obvykle stojí otočení k vlajce s rukou položenou na srdci. Kaepernick ale nejdřív seděl na střídačce, v dalších zápasech klečel, aby tak vyjádřil podporu hnutí Black Lives Matter.

↓ INZERCE

GQ přináší pozoruhodný profil sportovce, který zasáhl do společenského života stejně razantně jako Muhammad Ali na konci šedesátých let, kdy odmítl jít sloužit do Vietnamu a po tři roky neboxoval. Materiál je výjimečný i z toho důvodu, že se na něm Kaepernick ochotně podílí: nechal se fotografovat v ulicích Harlemu s muži, ženami a dětmi, za jejichž důstojnost se postavil, ale sám tu nemluví.

Být zticha a nerozmělňovat svůj protest slovy je úmyslná strategie, k níž ho inspiroval způsob, jakým o jeho činech komunikoval třeba prezident Trump. Pochopil sílu svého mlčení. Proč mluvit, když jeho odpůrci jen čekají na to, aby mohli stočit jeho vlastní slova proti němu?

Místo toho se rozhodl vsadit na sílu fotografie, k tomu v textu o jeho činech hovoří různé postavy ze světa umění i aktivistických hnutí. „To, co dělá, považuji za umění. Věřím tomu, že umění je způsobem, jak vidět svět, který neexistuje,“ charakterizuje ho režisérka Ava DuVernay. „Mnoho lidí vyniká tvořivostí – dělají televizní seriály, filmy, malují, píší knihy – ale člověk může být umělcem v rámci vlastního života. Občanskoprávní aktivisté jsou umělci. Sportovci jsou umělci. Lidé, kteří si umí představit něco, co tu ještě není.“

Zpěvák, herec a žijící legenda Harry Belafonte – bojovník za práva Afroameričanů a kritik americké zahraniční politiky, jenž se přátelil se s Martinem Lutherem Kingem -  k tomu dodává: „Vidět v mých devadesáti lidi, kteří jako Colin Kaepernick pochopili, o co jde, a nesou pochodeň dál, je největší odměna, jakou jsem mohl žádat.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].