0:00
0:00
Denní menu23. 5. 20183 minuty

Saúdský princ dupnul na reformní brzdu

2014: Aziza al-Yousef řídí auto v Rijádu na protest proti tomu, že ženy mají v Saúdské Arábii tuto činnost zakázanou
Autor: REUTERS

Denní menu několikrát informovalo o velkých změnách, k nimž dochází v Saúdské Arábii, zejména co se týče postavení žen nebo činnosti wahhábistických organizací propagujících extrémní formy islámu. Zároveň nicméně autorka upozorňovala, že ze strany korunního prince Mohamed bin Salmána, který je hybnou silou reforem, může jít hlavně o PR či o způsob, jak si pojistit cestu na trůn a dále upevnit svoje postavení; případně o obojí. V mnoha směrech se sice atmosféra v ultrakonzervativním království skutečně uvolňuje, ale souběžně s tím se dějí věci neslučitelné se svobodným zřízením západního střihu.

V problémech se ocitly stovky nezávislých novinářů, umírněných kleriků či aktivistů. Nyní se objevují další zprávy, které ukazují, že přerod pouštního království v moderní stát se dále komplikuje. Minulý pátek byla zatčena skupina aktivistek (a také několik aktivistů), které se angažovaly zejména v otázce, jíž se zatím reformy nedotkly a která zároveň patří k těm nejarchaičtějším. Saúdskoarabské ženy potřebují k řadě více či méně zásadních rozhodnutí souhlas mužského příbuzného, čili buď otce, manžela, případě bratra či syna. Bez tohoto svolení nemohou cestovat ani jen opustit dům.

↓ INZERCE

Informací je pomálu a zdroje se rozcházejí, kolik žen skončilo za mřížemi: magazín Atlantic píše o třinácti, britský deník The Independent o minimálně sedmi, americká stanice CNN zmiňuje čtyři. Také načasování je velmi zvláštní. Mezi zatčenými jsou totiž i aktivistky, které bojovaly za zrušení zákazu řízení aut, jež má vstoupit v platnost na měsíc. „Zdá se tak, že jediný zločin, který tyto ženy spáchaly, byl, že chtěly zrušit zákaz řízení ještě před princem Mohamedem,“ říká Sarah Leah Whitson, která šéfuje v organizaci Human Rights Watch blízkovýchodní sekci. Zatčení navíc provází kampaň v oficiálních médiích, která aktivisty a aktivistky líčí jako „zrádce“. V deníku Okaz se objevila informace, že jim hrozí až trest smrti.

Atlantic zatčení interpretuje způsobem, že Mohamed bin Salmán se svými reformami u části společnosti narazil a bude nejspíš muset své plány přehodnotit. Zároveň princ podle magazínu možná nestojí o hluboké strukturální změny - nebo přinejmenším o to, aby někdo požadoval reformy nad rámec toho, co si sám vybere. Atlantic píše, že v ulicích Rijádu se s obavami mluví o jeho možné proměně v diktátora Sadáma Husajna, který rovněž začínal jako reformátor.

A na dokreslení přidává historku, kterou si prý nyní vyprávějí všichni zahraniční diplomaté v Saúdské Arábii: „Když bylo princi 22 let, snažil se uspět  v byznysu. Jednou potřeboval ověřit smlouvu a zavolal si soudce. Ten ji však odmítl potvrdit, protože v ní našel chyby. V té chvíli prý princ vytáhl z kapsy kulku, dal ji na stůl a prohlásil: Buď podepíšete, nebo je pro vás.“  Magazín netvrdí, že princ zcela otočí kurs, ale že - možná na i radu stávajícího krále - reformy minimálně zpomalí, neboť se ukazuje, že jedna část země je odmítá a druhé jsou málo.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].