V Bukurešti a dalších rumunských městech - včetně Temešváru, kde v roce 1989 začala revoluce, která svrhla diktátora Ceaușesca - probíhají největší demonstrace od konce komunismu. Do rumunských ulic ve středu večer vyšlo podle odhadů čtvrt milionu lidí. Protestovali proti posledním krokům rumunské vlády, kterou podezřívají, že chce zastavit mohutné - a aspoň co se počtu obvinění a postižených důležitých jmen týče úspěšné - protikorupční vzedmutí posledních let. A dokonce přímo obrátit.
Rumunská sociální demokracie před Vánoci s velkým náskokem a velmi překvapivě vyhrála parlamentní volby. Překvapivě proto, že její bývalý premiér Victor Ponta odstoupil kvůli korupčnímu skandálu – byť oficiálním důvodem v říjnu 2015 byla tragédie v bukurešťském nočním klubu, kdy zemřelo 32 lidí. A šéf strany Liviu Dragnea se pak nemůže ucházet o žádný úřad, protože je pravomocně odsouzen za podvod.
V době, kdy se voliči na celém západním světě obracejí k nejistým vyhlídkám takzvaných antisystémových stran a vůdců, to byla pro mnohé dobrá zpráva. Ovšem rumunští sociálně-demokratičtí strážci pozic proklínaného “prohnilého establishmentu” se záhy po vítězství zachovali - inu, jako karikatura prohnilého establishmentu.
V rychlosti, v nouzovém legislativním režimu, připravili dva zákony, z nichž jeden chrání před trestem vězení ty, jejichž korupční kauza se netýká částky větší než v přepočtu 1,2 milionu korun. A druhý znamená amnestii pro 2500 lidí, kteří sedí ve vězení za nenásilné trestné činy. V překladu protestujících: amnestie pardonuje už chycené zločince a první zákon chrání zločince ještě nechycené. Demonstrace brzo přerostly v násilné střety, několik protestujících a policistů bylo lehce zraněno.
Na stranu demonstrantů se postavil i prezident Klaus Johanis, který tehdejšího premiéra Pontu překvapivě porazil v roce 2014. O dekretech mluví jako o skandálu a poputují z jeho popudu před ústavní soud.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].