0:00
0:00
Denní menu16. 1. 20173 minuty

Roboti vyhrávají už i v pokeru – a proč je to dobře

Pokud by počítač vyhrál, byla by to důležitá zpráva nejen pro pokerovou komunitu.
Autor: Tim Kaulen/Carnegie Mellon University

V šachách nebo v go už se lidstvo smířilo s porážkou, teď je na řadě poker.

V americkém Pittsburghu začal minulý týden souboj čtyř profesionálů proti počítačovému programu Liberatus, o němž jeho stvořitelé z Carnegie Mellon University (a po prvních kolech i sami hráči) mluví jako o tom nejlepším, co lze proti člověku v pokeru nasadit.

↓ INZERCE

V banku je 200 tisíc dolarů a pověst člověka coby nejmazanější bytosti na světě, kterou nikdo neoblafne. Právě blafování je to, co poker počítačům ztěžuje – klasický Texas Hold’em je hra, ve které se může vyskytnout deset na sto šedesátou kombinací, což je dost možná víc než počet atomů v celém vesmíru.

Porazit člověka v něčem takovém by byl pro umělou inteligenci další velký úspěch, což z turnaje „Brains versus AI“ v pittsburském kasínu Rivers dělá výjimečnou událost. Mimo jiné proto, že po prvních kolech si lidé nevedou právě nejlépe. Hraje se klasický Texas Hold’em, kdy každý z hráčů dostane na začátku do ruky dvě karty a kombinuje je s pěti kartami, které se postupně odkrývají na stole. Cílem je poskládat ze sedmi karet co nejlepší ruku – nebo blafovat. V Pittsburghu se proti počítači střídají čtyři hráči a každý s ním sehraje 30 tisíc partií. Turnaj trvá 20 dnů a po prvních dvou už počítač vyhrává skoro o 160 tisíc dolarů. (aktuální stav, živý přenos a archiv partií najdete zde).

Turnaj je odvetou, navazují na podobný souboj v srpnu 2015, kdy lidé vyhráli. Programátoři z týmu profesora Tuomase Sandholma mezitím svůj program vylepšili, mimo jiné v tzv. „pre-flop“ strategiích, tedy v uvažování a sázení v úvodu hry, než se otočí pět společných karet na stole. „Žádný člověk, který používá jen lidský mozek, nic takového nedokáže,“ prohlásil uznale na adresu robotického soupeře jeden ze čtyř hráčů Jason Les (po víkendu byl 72 tisíc dolarů v mínusu).

Pokud by počítač vyhrál, byla by to důležitá zpráva nejen pro pokerovou komunitu. Triumf umělé inteligence může hodně poznamenat svět on-line pokeru, do kterého se obyčejným lidem v situaci, kdy počítače vyhrávají, už nemusí tolik chtít (snaha oživit zájem o hru naživo tváří v tvář opravdovým lidem je mimochodem i jedním z motivů, proč kasíno turnaj sponzoruje). Mnohem důležitější ale je představit si, na co všechno půjde blafující programy použít. „Řekněme, že sháníte taxík na cestu domů. Váš robot ví, kolik chcete utratit, ale Uberu nebo Lyftu tuhle informaci neřekne, místo toho s nimi bude vyjednávat. A teď si představte totéž u miliardových dealů, finančních transakcí s akciemi nebo u realitních obchodů,“ píše magazín Fortune.

Na konci ledna bude dohráno a pak se ukáže, jak moc jsou tyto fantazie předčasné. Zatím se zdá, že moc ne.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].