Ke stále rostoucím možnostem využití robotů - které se budou zvyšovat tak dlouho, až nakonec přijde podle kritiků to poslední, totiž vyhubení lidstva - můžeme připočíst jeden nečekaný: zapalování si jedné od druhé.
Výzkumníci amerického Wyssova institutu (součást Harvardovy univerzity) sestrojili robota, který trochu připomíná obávanou zbraň první světové války, rotační kulomet. A vskutku - robot má deset “úst”, která se otáčejí a přesně do nich pasují cigarety, které stroj vdechuje. V jeho útrobách pak je několik čipů, které se snaží chovat jako lidské plicní buňky.
Smyslem stroje je pomoc při hledání léčby chronické obstrukční plicní nemoci - kterou trpí především kuřáci, ale i lidé pracující v prašném nebo zakouřeném prostředí. Jeden z čipů zdravou plicní buňku a její reakci na cigaretový kouř. Druhá pak napodobuje buňku již postiženou chorobou. A robot tak pomáhá odpovědět na otázku, jaký je přesně mechanismus zánětlivé reakce v buňkách, který budí nemocné ze spaní kašlem, plní jim kapesníky hlenem - a nakonec je zabije.
Což je další báječný krok v lidském poznání. Ale to není všechno. Protože v době před kouřícím robotem se většina zkoumání odbývala na pokusných krysách. Čipy místo krys mají řadu výhod: lépe se do nich dívá, dokonce simulují reakci lidských buněk lépe než pokusná zvířata. Hlodavci dýchají jinak než lidé a jinak tedy reagují na cigaretový kouř.
Především ale nový stroj zachránil stovky generací před životem v zakouřených laboratorních akváriích. Takže krysy možná nový vynález vítají ještě víc než pokašlávající kuřáci.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].