0:00
0:00
Denní menu9. 2. 20183 minuty

Reuters: Masakru menšinových Rohingů se účastnila barmská armáda

Rohingové prchající z Myanmaru
Autor: REUTERS

Agentura Reuters přináší ve své reportáži detailně zdokumentovaný masakr deseti rohingských mužů z vesnice Inn Din. Je to poprvé, co je očitými svědky a účastníky masakru z řad barmských buddhistů potvrzena účast barmské armády a policie na vraždách rohingských civilistů. A je to tedy také pravděpodobný doklad toho, že tyto vraždy jsou genocidou a etnickým čištěním, z něhož barmskou armádu podezřívají Spojené národy.

Reportéři agentury Wa Lone a Kyaw Soe Oo, oba Barmánci, byli v lednu zatčeni a od té doby s nimi jejich rodiny ani agentura nemají kontakt. Masakr v Inn Dinu se odehrál 2. září loňského roku. Obsáhlá reportáž si zaslouží zmínit i z hlediska formy. Finančně i časově náročné pátrání na místě je zachyceno přesným, až chladným jazykem - ale o to větší je jeho účinek. Multimediální doprovod nabízí mapy, videa a fotografie včetně snímků přímo z desetinásobné vraždy.

↓ INZERCE

Autoři reportáže podrobně rekonstruovali události jednoho týdne z přelomu loňského srpna a září. Koncem srpna rohingští militanti napadli na severozápadě Barmy třicet policejních stanic a vojenských základen. To byl počátek barmské armádní ofenzivy, která do dnešního vyhnala ze země do sousedního Bangladéše tři čtvrtě milionu Rohingů.

Jeden z útoků se odehrál čtyři kilometry od Inn Dinu, vesnice o 7000 obyvatelích, z nichž devadesát procent tvořili rohingští muslimové. V reakci na obavy místních buddhistů, kteří se svými sousedy žili v komplikovaném, nicméně mírumilovném soužití, do vesnice přijelo osmdesát vojáků barmské armády, kteří mezi vesničany naverbovali zhruba devadesát dobrovolníků. Armáda s nimi naplánovala “bezpečnostní opatření” - vypálení domů muslimských obyvatel, protože “dokud mají kde bydlet a co jíst, budou dál útočit”. Během dvou dnů lehly všechny domy Rohingů popelem a jejich obyvatelé uprchli do přilehlých kopců.

Autor: Kroulik, Pavel

Prvního zářijového dne, když jim došly zásoby jídla, sešlo několik stovek Rohingů k mořskému pobřeží. Chtěli si vzít, co z jejich majetku zbylo, a odejít do Bangladéše. Barmští vojáci a civilisté si z davu vybrali oněch deset mužů a odvedli je “na schůzku”. Tou byl výslech ohledně zmizení jednoho z buddhistických zemědělců Maung Niho, který byl od 25. srpna nezvěstný. Je možné, že byl zavražděn, ale nic nenasvědčovalo tomu, že jej zabil kdokoliv z vesnice. Při výslechu bylo všech deset mužů svlečeno do půl těla a dostali jídlo.

Druhého dne ráno je vojáci odvedli za vesnici, kde jim buddhističtí vesničané vykopali hrob. Pak vojáci přivedli dva syny onoho nezvěstného zemědělce. První uřízl hlavu jednomu ze zajatců, inndinskému mullovi Abdulovi Malikovi. Druhý syn podřízl hrdlo dalšímu zajatci. Zbytek skupiny následně dvěma až třemi ranami zastřelili vojáci.

Reportéři Reuters identifikovali všech deset obětí - s pomocí účastníků vraždy i příbuzných obětí, které našli v bangladéšských uprchlických táborech. Policie přiznala, že k vraždám došlo: jeden ze synů zmizelého rolníka byl zatčen, stejně jako tamní policejní velitel. Odmítla ale, že by to byl akt genocidy. Armáda se zcela odmítla vyjádřit. Oba reportéři byli zatčeni kvůli vyzrazování státních tajemství. Když jim - ještě na svobodě - vysvětloval jeden ze svědků, proč se s nimi rozhodl mluvit, řekl: “O tomhle případu chci říct všechno. Už nechci, aby se to kdykoliv v budoucnu opakovalo.”


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].