0:00
0:00
Denní menu22. 8. 20183 minuty

Putin se snaží obnovit ruský vliv v Africe. Klíčem je prodej zbraní

Vagner Group v Sýrii
Autor: REUTERS

Tři zkušení ruští novináři odletěli na konci července do občanskou válkou zmítané Středoafrické republiky zjistit, zda tu působí ruští žoldnéři z firmy Vagner, která má údajné velmi těsné vztahy s Putinovým Kremlem a působí též na Ukrajině a v Sýrii. Auto s dokumentaristy při nočním přejezdu zastavila skupina maskovaných ozbrojenců, kteří všechny tři zastřelili. (článek tištěného Respektu najdete zde)

Smrt filmařů nasvítila nejen stoupající ruské angažmá v rozvrácené, na suroviny bohaté Středoafrické republice - ale i celkový zájem Putinova režimu o africký kontinent. Podrobně se mu v srpnu věnovaly Financial Times a v detailním textu zvláště týdeník Newsweek.  Sovětský svaz se během studené války do africké politiky hodně vměšoval, živil nejednoho diktátora, vytvářel síť agentů KGB, prodával zbraně, organizoval nejednu občanskou válku. (Nutno dodat, že Spojené státy mají z doby studené války na hlavě stejnou porci másla - podporovaly stejně brutální milice a diktátory). V 90. letech se Rusko z Afriky stáhlo - a poslední tři roky se to viditelně snaží napravit. 

“Za ostatními zaostáváme, ale to je jen dočasné,” citují Financial times Jevgenije Korendyasova, který býval velvyslancem v několika afrických státech. “Teď se to snažíme napravit a použít dle možností naše silné stránky.” A ty leží v oblasti zbraní a vojenství. “Naše zbraně mají lepší poměr ceny a výkonu. Afričanům to vyhovuje - je to úroveň, kterou si mohou dovolit,” říká citovaný diplomat. Jen během letoška Rusko podepsalo smlouvy o vojenské spolupráci s Guineou, Mozambikem, Demokratickou republikou Kongo a Etiopií. Dále zesiluje vojenská spolupráce se Súdánem, FT píší i o zbrojních obchodech s velkými státy, jako jsou Nigérie a Angola. Rusové také více vstupují do občanské války v Libyi.

Konkrétně do Středoafrické republiky dle FT vloni v prosinci přiletěl tým vojenských instruktorů a 170 údajně civilních poradců. Pak následovalo devět dodávek zbraní. “Rusko zesiluje své vztahy v Africe a Středoafrická republika je jednou ze vstupních bran. Tamní vláda je tak slabá, že země je velmi snadným cílem,” říká Thierry Vircoulon, odborník na střední Afriku z think tanku International Crisis Group.

Cílem je geopolitický vliv, přístup k africkým surovinám a v budoucnosti i na rostoucí trh s více než miliardou lidí. Afrika má 54 států a hodí se mít jich na půdě OSN co nejvíce na své straně.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].