0:00
0:00
Denní menu5. 6. 20172 minuty

Pusťte nás na návštěvu, nebo stáhneme vojáky z Incirliku, hrozí Němci Turecku

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen v Incirliku, 2016
Autor: REUTERS

Telenovela o hroutícím se německo-tureckém partnerství přichází s dalším dílem. V hlavní roli jsou nyní vojáci Bundeswehru, konkrétně 260 mužů a žen působících v rámci boje proti IS na základně v tureckém Incirliku.

Zápletka nového dílu začala v polovině května, kdy němečtí poslanci od tureckých úřadů nedostali povolení k návštěvě. Byla to odplata za to, že Německo dalo azyl tureckým důstojníkům, které vláda v Ankaře viní z podílu na loňském neúspěšném převratu proti prezidentu Erdoganovi.  Tento trik nepoužila turecká strana prvně. Němečtí politici měli zákaz vstupu již vloni – poté, co berlínský Spolkový sněm v rezoluci odsoudil Turky popíranou genocidu Arménů z dob první světové války.

↓ INZERCE

Německým politikům tak dochází trpělivost, která je jejich oblíbenou taktikou ve vztazích s Erdoganem. A pohrozili přemístěním vojáků z Incirliku do Jordánska. „To nám nepřinese žádný problém,“ komentoval tyto úvahy prezident Erdogan - a jeho příznivci si myslí, že Němci jen blafují. Zůstat v Turecku je totiž pro německou armádu vskutku výhodné: je to odsud blíže k území IS a může se zde snáze koordinovat s ostatními státy, které se podílejí na misi v rámci NATO.

Hra diplomatických nervů teď vrcholí. Zvláště německá sociální demokracie (SPD) tlačí na odchod z Turecka a nechce už Erdoganovi ustupovat. „Už dávno tu nejde o společný boj proti IS, ale o domácí politiku. A nesmíme dopustit, aby se naši vojáci stali nástrojem politických nálad,“ řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Požaduje, aby němečtí poslanci kdykoli mohli přiletět na návštěvu. Pokud s tím Turecko nesouhlasí, není prý žádná alternativa k přeložení mise do jiného státu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].