Primitive Technology aneb Jak se vyvolává očistná osamělost ve věku YouTube
Jedním nejúspěšnějších tvůrců videí na internetu je muž, který v pralese buduje chatrče z větví, listí a hlíny. Ke stavbě jednoduchých obydlí využívá pouze to, co najde v přírodě kolem sebe, a také nářadí si vyrábí sám jen z dostupných surovin – nejčastěji používaným nástrojem je kamenná sekyra.
Hlavní protagonista několikaminutových videí, kterého sledujeme stavět hliněné domky, vyrábět primitivní zbraně a nástroje nebo keramiku, je mladý muž okolo třicítky. Na sobě má vždy tytéž tmavě modré krátké kalhoty a nikdy nepromluví. Jeho soustředěnou činnost nepodbarvuje hudba, slyšíme pouze šum lesa a monotónní zvuky práce – pleskání hlíny, ťukání sekyry, praskání ohně. Kanál má název Primitive Technology a za přibližně 2,5 roku existence nasbíral přes sedm milionů odběratelů. Proč chce tolik lidí sledovat člověka, který staví primitivní obydlí? Na tuto otázku se snaží najít odpověď americká literární historička Marissa Grunes v článku pro server Paris Review.
Primitive Technology není typickým instruktážním videem, kterých je internet – a YouTube především – plný. Nabízí něco jiného, všímá si autorka: pocit klidu. „Po několika minutách máte pocit, že jste uprostřed australského lesa a dýcháte vzduch vonící eukalyptem a deštěm,“ píše. „Pomalá přesnost, se kterou muž vše krok za krokem a beze spěchu vykonává, od nalezení materiálu a nabroušení nástrojů až po stavbu obydlí, propůjčuje videím zdání hlubokého smyslu. V roztěkaném a bláznivém internetovém prostředí tato videa přinášejí až meditativní klid.“
Literární historička přirovnává pocit klidu a úniku, který video nabízí, ke kultovnímu dílu americké literatury – esejistické knize Walden aneb život v lesích, kterou napsal H. D. Thoreau v polovině 19. století. Vypravěč, kterým je v knize sám Thoreau, se odstěhuje od své rodiny do chaty u jezera, kde žije jednoduchým poustevnickým životem v přírodě a uvažuje při tom o moderním světě a o životě v něm, zvažuje výhody a nevýhody hluku a zmatku tohoto světa. Četba slavné knihy je i po více než sto padesáti letech stále aktuální mimo jiné proto, že navozuje a hledá pocity klidu a čistoty.
To ale není jediná podobnost. Jak kniha, tak videa jsou vlastně manipulací s divákem, respektive se čtenářem. Thoreau sice na jednu stranu ve svém eseji navozoval pocit odlehlosti, zároveň ale občas chodil na večeři do nedalekého domu svého přítele R. W. Emersona, na jehož pozemku se chata nacházela. Čtenář postupně zjišťuje, že domnělá samota a odkázanost sama na sebe není tak docela pravdivá. Podobně je tomu u videí na YouTube. Jejich autorem je John Plant ze severoaustralského Queenslandu, který se v občanském životě živí sekáním trávníků a hraní si na dobu kamennou je jeho koníčkem.
Plant bydlí s partnerkou v moderním domě, podle svých slov tráví hodně času na internetu a stejně jako s těmi primitivními technologiemi si rozumí s těmi moderními: svá videa si sám natáčí i stříhá. Ačkoli stavba jednoho obydlí zabere i sto dní a dá spoustu práce, na videu vše působí zcela jednoduše a celý proces se odehraje během deseti minut. Primitive Technology je zkrátka dokonalá iluze, která usiluje o vyvolání prchavého pocitu čistoty v internetovém věku - stejně jako se o to snažil Walden v 19. století za použití literatury, uzavírá Marissa Grunes.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].