0:00
0:00
Denní menu2. 6. 20173 minuty

Přichází internet zvířat. Selata si zavolají o pomoc

Přichází internet zvířat. Neboli - jak píše server Wired - svět, kde hospodářská zvířata nosí chytré obojky, náramky a visačky v uchu, které jejich chovatelům doručí všemožné informace o jejich životě; a někdy i smrti.

V zásadě tu jde o zvířecí blahobyt, ale jak nesentimentálně Wired dodává, především proto, že spokojenější a zdravější zvířata znamenají vyšší zisk pro jejich majitele. Je vlastně trochu s podivem, že chytrá zařízení nepřišla do chovů a velkochovů už dřív. Na jednu stranu pomáhají například náramky v kravských uších vyřešit základní problém chovu skotu ve velkých zemích - najít konkrétní kus dobytka, který se může toulat kdekoliv na rozlehlých pastvinách. Informace o jeho teplotě či srdečním tepu jsou příjemný a užitečný bonus.

↓ INZERCE

Složitější věc je to u drůbeže. I v případě malého chovu, tedy řekněme dvacet tisíc slepic. Společenský tlak na ohleduplnější bezklecový chov je jednoznačný trend. Představme si tedy dvacet tisíc klovajících a kvokajících těl, která se promenádují po relativně volném a širokém prostoru. I pro jejich majitele je to čirý chaos, o němž mají jen malý přehled. A chytrá zařízení nám kreslí fascinující obraz světa zvířat určených ke konzumaci.

Není totiž pravda, že desetitisícové slepičí hejno je chaos. Je to naopak dokonalý řád. Jak zjistili výzkumníci a chovatelé, i v tak velké skupině ptáci mají rádi systém. Respektive jejich dny jsou zcela a pokud možno bez výjimky rutinní, každý pták dělá s naprostou pravidelností to samé - jak to vyžaduje jeho nátura a umožňují podmínky životního prostoru. V kombinaci se znalostí, kde přesně se která slepice nachází, jaký je její aktuální zdravotní stav a dlouhodobá kondice, to pak umožňuje chované kury lépe léčit a lépe krmit.

A ještě jiný příklad, který nám také dává přehled o tom, jak vlastně průmysl na výrobu masa funguje: zhruba každé desáté sele v komerčních velkochovech podle Wired zemře, protože je zalehnou matky při kojení (nemohou za to prasnice, ale nevyhnutelně stísněné podmínky ve velkochovech). Zároveň jsou prasata inteligentní zvířata, možná potřebují jen trochu pomoci, aby svá malá zalehávala méně často. Jedna z vývojářských firem proto vymyslela obojek, který (opět, kromě jiného) dokáže rozpoznat spokojené či prostě jen běžné chrochtání od úzkostného kvičení v předtuše smrti. V momentě, kdy sele s obojkem takto volá o pomoc, může chovatel zasáhnout - a možná sele zachránit.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].