Jednotka novozélandského námořnictva, tři policejní psi, deset speciálně vycvičených rangerů, a dokonce jedna ministryně tamní vlády. Tahle skupina v těchto dnech vyráží z Nového Zélandu na sedm set šedesát kilometrů vzdálené Ostrovy Protinožců, aby se přesvědčila, jestli na nich přežily kolonie myší a jak jsou početné.
Před půldruhým rokem se speciální novozélandský tým pustil do světově unikátního projektu, když se rozhodl vyhubit nenápadného hlodavce, který decimoval faunu a flóru na chráněných antarktických ostrovech. Helikoptéry tehdy na plochu dvou tisíc hektarů shodily šedesát pět tun návnady na bázi obilovin, aby populaci zhruba dvou set tisíc myší vylákaly z děr. Lovu myší se pak v průběhu téměř osmdesáti dnů věnoval třináctičlenný novozélandský tým ochranářů, zoologů a lovců.
Zní to krkolomně, ale je to tak, jak popisuje britský The Guardian. Kvůli zachování unikátních biotopů totiž nemohl být nad ostrovy shozen jed, a tak se vyloděný tým musel popasovat s takzvanou milionovou myší tím, že nejprve shodil návnadu, pak nainstaloval speciální pastičky a ty následně sbíral.
Teď jedou Novozélanďané zkontrolovat, kolik myší – které v tamním systému nemají predátora - přežilo. A zda stále představují hrozbu pro svoje okolí. “Pokud by jen několik myší přežilo, zřejmě jich bude nyní dostatečný počet na to, abychom je zaznamenali a rozhodli se, jak postupovat,” citoval britský list ministryni pro udržení přírodního bohatství Eugenii Sage, která je členkou výpravy.
Myši jsou na Ostrovech Protinožců, anglicky Antipodes Islands, jedinými savci; dostali se tam zřejmě na ztroskotaných mořeplaveckých lodích. Podle novozélandských ochránců přírody se živí albatrosími mláďaty, ničí tamní vegetaci a ohrožují ojedinělé druhy hmyzu.
Mise by to měla být dobrodružná od samého počátku. Už jen proto, že dostat se myším do jejich bydliště bude výzva. Novozélanďané budou muset mimo jiné vyšplhat osmnáctimetrové útesy, aby se ocitli v centru kolonie.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].