Potvrzeno: Středomořský jídelníček snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Experti navrhují, aby státy začaly dotovat zeleninu a ovoce namísto toho, aby lidem ze zdravotního pojištění lidem proplácely statiny - tedy léky snižující hladinu cholesterolu a dalších tuků v krvi, jež omezují riziko infarktu.
Návrh vychází z první seriózní studie o vlivu středomořských stravovacích návyků na pacienty s onemocněním srdce. Výsledky byly oznámeny na nedávné konferenci expertů na kardiovaskulární choroby v Římě. V evropských zemích na pobřeží Středozemního moře se lidé - jak známo - dožívají vysokého věku a každý rozumný člověk se tam chce buď přestěhovat, nebo chce o přestěhování aspoň snít. I to je jistě jeden z důvodů, proč se konference konala v Itálii.
Středomořský jídelníček sestává v mnohem větší míře než v jiných částech světa ze zeleniny, ovoce, ryb, ořechů a olivového oleje. Studie ukázala, že tahle kombinace snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění o 37%. Z textu ovšem nevyplývá, jestli bylo do příznivé kombinace pochutin zahrnuto také rozumné množství vína; a autor menu doufá, že vědci nezapomněli.
Výsledek každopádně experti považují za úžasné, protože se ukazuje, že “taková dieta je účinnější než jakékoliv léky”. Nejúčinnější složkou zmiňovaného jídelníčku je zelenina, následují tuky obsažené v rybách, ovoce a jednoduché nesaturované tuky, což reprezentuje olivový olej. Studie sledovala 1200 Italů postižených kardiovaskulárním onemocněním v průběhu sedmi let; sledovaní museli zaznamenávat vše, co pozřou, a 208 z nich se konce experimentu nedožilo.
Nutno ovšem dodat, že ač jsou výsledky přesvědčivé, vědci mechanismu celého jevu zatím příliš nerozumí. “Britští experti se domnívají, že za příznivými čísly stojí protizánětlivé účinky stravy,” krčí článek v závěru rameny. “Takže teď budeme jíst jako Sicilané, dokud se neobjeví nějaká další stravovací móda,” poznamenává skepticky na jiném místě The Telegraph.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].