0:00
0:00
Denní menu14. 6. 20173 minuty

Politická diskuse je čím dál hnusnější, říká novinář napadený kongresmanem

Greg Gianforte 
Autor: youtube

Republikánský kongresman z americké Montany, který nedávno během volební kampaně srazil k zemi příliš zvědavého reportéra, byl odsouzen k pokutě a 60 hodinám veřejně prospěšných prací. Bude takový trest chápán coby dobrá, nebo špatná zpráva v zemi jako Česko, jejíž populární prezident doporučuje ruskému vůdci „likvidovat novináře“ a mluví o nich jako o něčem „horším než odpad“?

Když Greg Gianforte dostal letos během kampaně do kongresových voleb od reportéra Guardianu Boba Jacobse otázku na postoj k zákonu o zdravotní péči, odmítl odpovědět. Norma prosazovaná čerstvým prezidentem Trumpem byla v té chvíli kontroverzní téma a Gianforte odbyl Jacobse, že mu odpoví „později“. Protože však reportér trval na svém, ztratil Gianforte trpělivost a srazil ho k zemi. „Dělá se mi z vás špatně, ubožáci,“ vykřikl přitom všeobecně na adresu příslušníků novinářského stavu - což zachytily mikrofony.

↓ INZERCE

Den na to volby drtivě vyhrál a krátce poté se za své chování omluvil. „Moje fyzická agrese na váš legitimní dotaz byla neprofesionální, nepřijatelná a nezákonná,“ napsal Jacobsovi. „Jako osoba držící jeden a ucházející se o druhý veřejný úřad bych se měl vyznačovat vysokou úrovní svých vztahů s veřejností a s tiskem. Bohužel mé zacházení s vámi zůstalo takovým vztahům na hony vzdáleno.“ K omluvě navíc kongresman připojil dar 50 000 dolarů na konto nevládní organizace zabývající se ochranou novinářů. Bez ohledu na to už ale věc vyšetřovala policie, která kongresmana obvinila z nevyprovokovaného násilí.

A teď přišel výrok soudu: pokuta 385 dolarů, 40 hodin veřejných prací a 20 hodin povinných návštěv v poradně pro zvládání hněvu. „Jsem rád, že je to za mnou,“ komentoval výrok Gianforte. „Omluvil jsem se panu Jacobsovi a on moji omluvu přijal, za což jsem mu vděčný - a teď se těším do práce pro tento stát a jeho občany.“

Reportér Jacobs opravdu kongresmanovu omluvu během soudního projednávání akceptoval - s jistou výhradou či povzdechnutím. „I když nemám sebemenší pochybnost, že v osobním chování pana Gianforta představuje tenhle incident ojedinělou výjimku,“ řekl Jacobs, „mám obavu, že v kontextu celé naší současné politické debaty se tento agresivní přístup víc a víc prosazuje. Náš celonárodní diskurs je stále zahořklejší a debata čím dál hnusnější. S tím bychom měli přestat.“

A každý, kdo aspoň trochu zná arogantní, útočný a v některých prezidentských případech i vulgární způsob, jakým se politikové obracejí na nositele nepříjemných dotazů ve veřejném zájmu, by tu řeč amerického korespondenta Guardianu bez váhání podepsal.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].