OPEC ve Vídni: Rusko a Saudové chtějí zvýšit produkci ropy, Írán bude proti
Ropné velmoci se scházejí ve Vídni. V pátek se tam uskuteční setkání OPEC, organizace sdružující významné světové producenty ropy a některých dalších států, které s OPEC spolupracují - včetně Ruska, největšího světového producenta. Hlavním bodem jednání bude otázka, zda zvýšit světovou produkci, na čemž mezi členy organizace rozhodně nepanuje shoda.
Když se na konci roku 2016 státy OPEC (v koordinaci s Ruskem, Mexikem a Kazachstánem) dohodly na snížení produkce, jednalo se o historický okamžik. Ceny ropy se tehdy kvůli globální nadprodukci tažené americkým břidlicovým boomem propadly pod 50 dolarů za barel a právě nízké ceny se nakonec ukázaly jako dostatečně silná motivace k nalezení dohody. Po dlouhé době se tehdy shodly jak všechny členské státy OPEC, tak Rusko na společném omezení produkce. Kýžený efekt tohoto rozhodnutí – růst cen – se postupem času skutečně dostavil. Minulý měsíc se cena za barel dokonce krátce přehoupla i přes 80 dolarů kvůli rostoucí světové poptávce a výpadkům ve venezuelské produkci.
Některé státy v čele s Ruskem a Saúdskou Arábií nicméně v posledních měsících volají po zvýšení produkce, s čímž naopak nesouhlasí země, které nemají tak velké rezervní kapacity a rády by ropu prodávaly i nadále za současné vysoké ceny. Právě na energetických tématech nacházejí obě ropné velmoci v posledních měsících shodu.
Minulý týden sledoval saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán po boku Vladimira Putina úvodní zápas světového mistrovství ve fotbale mezi jejich dvěma zeměmi. Zábavu následně vystřídala jednání mezi oběma muži, kteří si mezi sebou - jak píše portál sledující dění na Blízkém východě Al-Monitor - vytvořili úzký pracovní vztah. Jakkoliv se jejich pozice rozcházejí v otázce Sýrie, role Íránu na Blízkém východě či blokádě Kataru, do Vídně jejich vyslanci přijíždějí se společným cílem – navýšit produkci.
Státem, který bude tomuto návrhu nejvíce odporovat, je Írán. „Nemyslím si, že nalezneme shodu,“ řekl již před začátkem jednání íránský ministr energetiky Bijan Zanganeh. Poté, co americký prezident Donald Trump vypověděl dohodu o íránském jaderném programu, oznámil také uvalení nových sankcí na íránskou ekonomiku. A jejich součástí je mimo jiné i omezení íránských ropných exportů. Není tak v zájmu Íránu chtít, aby světové ceny ropy poklesly, naopak.
Donald Trump navíc v poslední době několikrát ve svých tweetech OPEC kritizoval za vysoké ceny a apeloval na organizaci, aby proti nim zakročila. Jeho vyjádření iritují hned několik členů organizace a Zanganeh se vyjádřil, že „OPEC je nezávislá organizace, ne někdo, kdo by měl přijímat instrukce od Donalda Trumpa“.
Hlasování v rámci organizace musí být jednomyslné, Írán tak případné může jakýkoliv návrh zablokovat. Ačkoliv se již několikrát stalo, že organizace dospěla k rozhodnutí až v posledních okamžicích a po náročných a dlouhých jednáních, před pátečním setkáním vyjadřuje mnoho expertů skepticismus. „Saúdská Arábie se bude snažit vyjednávat. A pokud neuspěje, myslím, že rozhodnutí OPEC obejde a sáhne k jednostrannému zvýšení produkce,“ uvedla pro Bloomberg expertka Helima Croft.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].