Oceány jsou ve stavu ohrožení, varují tvůrci slavného dokumentárního seriálu
Stav oceánů je nejhorší v historii jejich sledování, tvrdí tvůrci dokumentárního seriálu BBC Blue Planet. Jeho druhá série míří ve Velké Británii do finále - a závěrečný díl by se měl věnovat právě apelu na obyvatele Země, že její klíčový ekosystém se následkem lidského chování nachází ve stavu existenčního ohrožení.
Přírodovědný seriál o životě pod hladinou využívá nejmodernější techniky k pozorování krajiny oceánů, a divákům se tak nabízí unikátní pohled optikou jeho obyvatel. Právě díky dechberoucím záběrům ze hřbetů zvířat nebo útrob korálových útesů nejdražší dokumentární seriál v historii BBC přitáhl mimořádnou pozornost.
Po skončení první série zároveň vyvolal debatu, jestli se jeho tvůrci dostatečně vyrovnali s nepominutelným vlivem lidské činnost na stav oceánů a zda téma příliš neromantizují. Nyní, jak píše deník The Guardian, se vedení BBC rozhodlo možné politizaci seriálu vyhnout tím, že shromážděná fakta a záběry postoupilo nezávislé vědecké analýze a jejímu závěru je věnovaný celý poslední díl Blue Planet II.
Pouze ukazujeme stav věcí a ten je šokující.
Průvodce životem pod hladinou, Sir David Attenborough, v něm vysílá dramatický apel, aby lidé změnili svoje chování, zejména extrémní výlovy a nakládání s plasty, pokud mají oceány zůstat zdrojem života na planetě, a nikoli „zdrojem postupné smrti”.
Producent seriálu Mark Brownlow Guardianu sdělil, že například nashromážděný materiál o úhynu mláďat albatrose následkem pojídání plastu, který tito ptáci mylně považují za potravu, byl natolik závažný, že jej tvůrci museli v seriálu zvlášť zobrazit.
„Nemohli jsme to ignorovat. Pokud bychom tak učinili, nenatočili bychom pravdivý obraz o stavu oceánů,” cituje britský deník producenta. „My tu nejsme proto, abychom vedli kampaň,” pokračoval Brownlow - "pouze ukazujeme stav věcí, a ten je šokující.”
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].