0:00
0:00
Denní menu19. 2. 20173 minuty

Německý ministr zahraničí: EU ještě nezvládla přechod k novému světovému řádu

Mnichov
Autor: MSC / Widmann

Z proslovů německých politiků na mnichovské konferenci se až do sobotního poledne zdálo, že u našich sousedů převládl nový konsensus: na armádu je třeba vynakládat více peněz a Američané požadují od Evropanů větší zbrojní výdaje právem. Konsensus však narušil ministr zahraničí Sigmar Gabriel. “Neměli bychom se propadnout zpátky do časů, kdy jsme věřili, že větší výdaje na armádu povedou automaticky i k větší bezpečnosti,” prohlásil. “Při vší úctě,  jednou ze zemí, které plní spojenecké závazky NATO a vydává více než dvě procenta HDP na obranu, je Řecko, které současně nemá dost financí na důchody. Jestli to vedlo k větší stabilitě a bezpečnosti, o tom si dovolím pochybovat.”

Sociální demokrat Gabriel ve svém projevu razil jiný tón než křesťanské demokratky Angela Merkel a Ursula Von der Leyen. Zjevně již začala německá volební kampaň a k německé levici tradičně patří větší skepse k armádním výdajům. Gabriel zpochybnil, že se v rozpočtu najdou desítky miliard eur potřebné ke splnění dvouprocentního závazku. Zvláště když Němci budou muset vydat desítky miliard na péči o uprchlíky. “To je také naším příspěvkem ke stabilizaci, protože jsme zabránili, aby se z těchto uprchlíků stali bojovníci,” uvedl. “A nezapomínejme, že mnozí z Blízkého východu utekli právě proto, že se v minulosti zahraniční vojenské intervence nepovedly.”

↓ INZERCE

Takto se dnes pro zajímavost skládá rozpočet aliance:

Gabriel je známý tím, že mluví přímo. Ne vždy se mu to mimochodem v politické kariéře vyplatilo. V Mnichově takto mluvil i o Evropské unii.  “Německo udělá všechno, co bude potřeba, proti rozštěpení Evropy,” prohlásil. Zároveň podle něj bude Německo více naslouchat jiným Evropanům; více si bude vědomo, že problémy i postoje různých zemí EU jsou různorodé. Unie podle něj není dobře připravena pro 21. století.

“EU měla zajistit mír a blahobyt a tento úkol desítky let fantasticky zvládala. Ale možná jsme málo promysleli, že jsme právě svědky nového rýsování světa… Přechod od starého k novému, právě vznikajícímu světového řádu jsme nevládli. Když to přiostřím: vytvořili jsme systém, který riziko války mezi Evropany, každopádně v rámci EU, prakticky vyloučil. Ale ještě jsme se nenaučili úspěšně zacházet s krizemi a s válkami mimo Evropskou unii, na našich vnějších hranicích.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].