0:00
0:00
Denní menu8. 9. 20162 minuty

Němci jsou rozpolcení: Chtějí větší spravedlnost bez větších daní a přerozdělování

Autor: ČTK

Žijeme si stále lépe – ale společnost je stále nespravedlivější. A pozor, velké daně pro bohaté a přerozdělování nechceme. Takto zmatený obrázek nabízí rozsáhlý průzkum demoskopického institutu v Allensbachu, který zkoumal nálady Němců ve věku od 30 do 59 let.  Podívejte se na několik grafů, které přibližují rozpoložení německé společnosti:

Autor: Kroulik, Pavel
↓ INZERCE

64 procent respondentů říká, že se jim daří dobře, 11 procentům dokonce velmi dobře. Vyloženě špatně se prý daří pouhým třem procentům oslovených.

Tyto dvě křivky ukazují odpověď respondentů na otázku, zda se jim hospodářsky daří lépe nebo hůře než před pěti lety. Jak vidno, procento spokojených setrvale stoupá.

S těmito dvěma grafy však ostře kontrastuje třetí: jen 14 procent respondentů má pocit, že je německá společnost spravedlivá –  podle 64 procent je vyloženě nespravedlivá  (třetí graf v odkazu). A 68 procent se obává, že rostoucí nerovnost mezi bohatými a chudými bude za deset let pro Německo velkým problémem – ničeho jiného než nerovnosti (a stoupající nenávisti vůči cizincům) se Němci tolik neobávají.

Další graf však německým politikům zamotá hlavy ještě víc. Jen dva ze známých receptů na snižování nerovnosti totiž mají většinovou podporu: snaha zabránit daňovým únikům a usnadňující spojení rodiny a kariéry. Ostatní časté návrhy - vyšší daň z nemovitostí, vyšší daně pro bohaté, zvýšení minimální mzdy, vyšší sociální dávky, větší podpora imigrantů – většinovou podporu nemají. „Chudí a bohatí se mají přiblížit, ale bez přerozdělování. Společnost má být sociálně spravedlivější, ale příjmy se mají výrazně lišit podle odvedené práce. Tato generace je rozpolcenou generací,“ shrnuje SpiegelOnline.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].