Terorista v mozku mého manžela. Tak zní titul osobního vyznání, které pro vědecký časopis Neurology napsala Susan Schneider Williams, vdova po herci Robinu Williamsovi, který spáchal sebevraždu před dvěma lety.
„Tohle je můj osobní příběh. Smutný tragický příběh o zlomeném srdci, ale vím, že když se o něj podělím, pomůže to mnoha jiným,“ začíná Susan Williams s líčením útrap, kterými její manžel procházel poslední rok život, který prožil s nediagnostikovanou demencí s Lewyho tělísky. To vyšlo najevo, až z pitevní zprávy po jeho smrti. Williams trpěl 40procentní ztrátou dopaminu a Lewyho tělíska zasáhly takřka všechny neurony v jeho mozku. Přitom jde o nemoc, kterou dnes ve Spojených státech trpí odhadem 1,5 milionu lidí.
Schneider Williams vzpomíná na paniku, který její manžel cítil, když si při natáčení třetího pokračování komedie Noc v muzeu nebyl schopen zapamatovat jednoduché repliky. Přitom ještě tři roky před tím zářil v představení Bengal Tiger at the Baghdad Zoo uváděné na Broadwayi, kde bez jediné chybičky pronášel text čítající stovky řádek. Nemoc se stávala čím dál nepředvídanější a provázely ji výpadky pamětí, záchvaty úzkosti a také nespavost. Něco připisoval na vrub depresím, z třasu v levé ruce vinil Parkinsovu chorobu.
„Chtěl bych restartovat svůj mozek,“ opakoval tehdy často. „Robin přicházel o rozum a uvědomoval si to,“ líčí Schneider Williams. „Dovedete si představit tu bolest, kterou cítil, když zažíval, jak se rozpadá na kousky? A mohlo za to něco, pro co nikdy neměl jméno a nedokázal tomu porozumět. Přitom ani on, ani nikdo jiný – a žádné množství inteligence či lásky - tomu nemohli zabránit.“
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Robin Williams toho stíhal až moc
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].