0:00
0:00
Denní menu24. 4. 20183 minuty

Macron chytil svého přítele Trumpa na přehlídku k dobytí Bastily

Trump ve Francii
Autor: REUTERS

Českého prezidenta v Bílém domě podle všeho hned tak neuvidíme, zato Emmanuel Macron se s Donaldem Trumpem kamarádí  velmi intenzivně.  Vloni si francouzský prezidentský pár velmi kápl do noty se svými americkými protějšky během jejich návštěvy v Paříži. Před dvěma týdny spolu oba prezidenti (ve spolupráci s Velkou Británií) bombardovali Sýrii. A teď je černý kůň mnoha evropských liberálů v Americe na třídenní návštěvě.

Je to vlastně vůbec první oficiální státní návštěva se všemi náležitými poctami, kterou Trump od nástupu do úřadu pořádá. “Cesta je naplánována tak, aby ukázala dobrosrdečné přátelství, které mezi oběma muži během uplynulého roku nečekaně vykvetlo,” glosuje The Wall Street Journal mírně ironicky.

↓ INZERCE

Ve skutečnosti je tu spousta věcí, v nichž si oba prezidenti nerozumí. Na prvním místě stojí boj s klimatickou změnou, na druhém otázka dohody o íránském jaderném programu, hned v závěsu je problém obchodních přirážek, kterými Bílý dům vyhrožuje Evropské unii. Američtí liberálové hledí na podivné přátelství hledí s podezíravostí, alespoň soudě podle způsobu, jak o něm píší třeba v The New York Times. “Macron uzavřel vzhledem k Trumpově neoblibě (ve Francii) riskantní sázku na to, že může Trumpovi nadbíhat a neumazat se od něj - že jejich vztah dokonce může posílit jeho obraz vůdce natolik psychologicky protřelého, že si dokáže zjednat přístup i k americkému lídrovi, který je v mnoha ohledech jeho naprostým protikladem,” píší.

Trump ve Francii Autor: REUTERS

V New Yorku nicméně pochybují, že je to Macron, kdo má navrch. I když se již vloni velmi snažil změnit Trumpův postoj ke klimatické dohodě, Američané od ní stejně odstoupili. Všeobecně se má také za to, že Bílý dům je jenom krůček od okamžiku, kdy přestane dodržovat jadernou dohodu s Íránem. A od tarifů na ocel a hliník zatím rovněž neodstoupil. Timesy tak citují francouzskou zahraničně-politickou expertku Laurence Nardon, podle níž nečekaná vzájemná náklonnost obou lídrů nese plody především na poli prestiže. “Žádné konkrétní výsledky nejsou k vidění, Macron je ale vnímán jako někdo, kdo je blízko USA, a dokonce Trumpovi - a to dodává větší váhu jemu samotnému a celé Francii.“

Jak vlastně přátelství vzniklo? Jistě je v tom spousta osobní chemie, ale francouzský prezident zjevně také dokáže číst v povaze šéfa Bílého domu. “Francouzský prezident učinil skvělý postřeh, když se domníval, že Trump bude unesen vojenskou pompou a průběhem každoročních oslav dobytí Bastily se vším jejich armádním haraburdím, a tak ho pozval vloni v červnu do první řady. Donald Trump byl vskutku tak nadšen, že si podobnou vojenskou přehlídku objednal na letošek sám, zatím je váhavě plánována na Den veteránů 11. listopadu,” píší škodolibě Timesy. K přehlídce se ještě připojila večeře v luxusní restauraci v Eiffelově věži.

V každém případě Evropané teď k Macronovi upírají většinu svých nadějí pro vyjednávání s Trumpem, byť se ve Washingtonu v pátek objeví také Angela Merkel. V otázce íránské jaderné dohody se Trump vlastně rozhoduje mezi tlakem ze strany izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který žádá, aby dohoda byla“úplně přepsána” nebo “úplně zrušena”. Evropané včetně Británie namítají, že první varianta není realistická a druhá  bude mít těžko odhadnutelné důsledky.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].