0:00
0:00
Denní menu25. 2. 20172 minuty

Lidský čas dnes prohrává s hodinkami

Autor: Bloomberg via Getty Images

„Čas, to nejsou jen hodinky na zápěstí, ale také společná věc, kterou jsme stvořili stejně organicky jako třeba řeč.“ Tak spolu o povaze a proměně vnímání času hovořili autoři dvou čerstvých knih. Prvním z nich je Alan Burdick, redaktor časopisu The New Yorker, který právě vydal titul Why Time Flies: A Mostly Scientific Investigation - a k němu se připojil teoretik médií Douglas Rushkoff, který se věnuje pojetí času v digitálním věku v knize Present Shock: When Everything Happens Now. Videozáznam stejně jako upravený přepis rozhovoru publikoval server Heleo.

„Staří Řekové používali pro čas dvě různá slova: chronos, což je něco jako čas na hodinách, a kairos, který označuje cosi jako lidský čas, míru připravenosti. Když nabouráte svému otci auto ve 4:27, tak kdy mu to řeknete? Vždycky odpovídám: Až si dá první drink, ale ještě než otevře poštu s účty. To je kairos, lidský čas, tak jej prožíváme v opozici vůči číselnému údaji,“ uvádí debatu Rushkoff - a oba účastníci se rychle shodují, že dnešní digitální doba vše vychýlila ve prospěch času, jak jej ukazují ručičky hodinek.

↓ INZERCE

Oba se pak vzájemně svěřují, jak proti tomuto diktátu zkoušeli bojovat. Rushkoff se pokoušel žít v souladu s lunárním cyklem, kdy při každém ze čtyř týdnů od úplňku do úplňku dominuje jiný z mozkových neurotransmiterů. Přizpůsobil tak svou činnost tomu, zda byl více pod vlivem acetylcholinu a měl nové kreativní nápady, nebo ho ovládal dopamin, a to se pak vůbec nevěnoval psaní, ale žil společensky.

Burdick zase objevil historickou zvyklost, kdy lidé před příchodem umělého světla nespali osm hodin v kuse, ale bývalo zvykem si dát první spánek, a pak se zhruba mezi půlnocí a třetí hodinou ráno věnovat drobné práci u svíčky nebo na farmě. Tedy cosi jako siesta naruby. „Bylo to, jako kdybych objevil celý jeden další den uprostřed noci,“ popisuje. Ani jednomu z nich se ale rituály tyto nepodařilo pod tlakem nároků hypermoderního světa udržet.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].