Svět si už během minulých desítek let zvykl na hospodářské recese, které se vracejí každých sedm osm let. Nyní ale zažívá cosi po druhé světové válce nového: geopolitickou recesi. Takový je základní motiv nové analýzy hlavních globálních rizik, které každoročně v lednu vydává konzultantská firma Eurasia Group. „Už šest let píšeme o tom, že směřujeme ke světu bez globálního lídra,“ píše se ve shrnutí.
Základní pohyb byl zřejmý: Spojené státy mají menší chuť být světovým lídrem, jejich spojenci, zvlášť Evropa, slábnou; a Rusko s Čínou se snaží prezentovat alternativu. Rusko v oblasti bezpečnosti, Čína v ekonomice. Události minulého roku tento trend dále akcelerují: Brexit, odmítnutí ústavní změny v italském referendu, zvolení Donalda Trumpa, ruský úspěch na syrském bojišti, rostoucí odpor proti globalismu.
„Tento rok bude politicky nejkřehčí v poválečné historii a minimálně stejně důležitý, jako byl rok 2008 s jeho finanční krizí,“ píše se ve studii vedené americkým politologem Ianem Bremmerem. Uklidňující je snad jedině fakt, že společnost se analýzami hrozeb v zásadě živí, a může mít tudíž sklon přehánět. Hlavní rizika letošního roku vidí následovně:
- Nezávislá Amerika
- Čínský zkrat
- Oslabení Angely Merkel
- Nedostatek reforem
- Technologie na Blízkém východě
- Centrální banky pod větším vlivem politiků
- Spor Bílého domu a podnikatelů ze Silicon Valley
- Vývoj v Turecku
- Chování Severní Koreji
- Vývoj v Jihoafrické republice
Nám je neblíže třetí bod týkající se slábnoucí autority Angely Merkel, proto argumenty Eurasia Group přibližme. Od počátku finanční krize Evropa z jejího vedení profitovala. Vydržela by eurozóna navzdory všem chybám záchranné politiky, kdyby nebylo Německa? Nyní je však pozice německé kancléřky oslabena. Její uprchlická politika nemá v EU velkou podporu; a dál ji snižují teroristické útoky páchané například potomky dřívějších imigrantů z arabských zemí. Některé z nejslavnějších německých značek – Volkswagen, Lufthansa, Deutsche Bank - zažily sérii průšvihů. Vzestup populismu v jiných zemích (zvláště na východě Evropy) pak v kombinaci s Brexitem a výsledkem italského referenda komplikují Kacléřčinu představu silnější a jednotnější Evropy.
Angela Merkel před podzimními volbami sice nemá silného soupeře. Ale i v Německu hrozí posílení nacionalismu, byť si je tamní veřejnost v převážně většině vědoma prospěšnosti EU a eura. Merkel proto s největší pravděpodobností vyhraje i čtvrté volby, její pozice však bude slabší než dosud - což podle Eurasia Group zhorší kvalitu jejího vládnutí. Německo se také bude pohybovat v nepříznivějším mezinárodním prostředí: Donald Trump vyznává jiné hodnoty, Brexit bude stát spoustu energie, Itálie se po nadějné chvilce s Matteem Renzim vrátí k období slabých a křehkých vlád, ve Francii chtějí hlavní favorité voleb Francois Fillon i Marine Le Pen vstřícnější politiku vůči Rusku. „Evropa ještě nikdy tak nepotřebovala silnou Angelu Merkel. Jenže v roce 2017 tuhle roli nebude moci naplnit,“ uzavírá Eurasia Group.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].