„Když jsme si poprvé uvědomili, že se jedná o otravu nervově paralytickou látkou, očekávali jsme, že nepřežijí,“ říká doktor Stephen Jukes v jednom ze série rozhovorů o léčbě Sergeje Skripala a jeho dcery Julie, kteří byli otráveni látkou novičok. Interview zveřejnila stanice BBC 2 a ošetřující lékaři i další personál v nich poprvé veřejně promluvili o tom, jak probíhala léčba – potažmo případ, jenž vyvolal rozkol mezi Ruskem a Západem.
Bývalý ruský dvojitý agent Skripal jeho dcera Julia byli 4. března nalezeni v jihoanglickém Salisbury v kritickém stavu na lavičce v parku. Oba byli převezeni do nemocnice Salisbury District, kde se také v následujících měsících zotavovali. Vrchní ošetřovatelka Lorna Wilkinson, která tehdy měla službu, pro pořad Newsnight uvedla, že se svým týmem zpočátku vůbec netušila, čím byli Skripalovi otráveni a jestli se látka nedostala i k někomu dalšímu. „Zpočátku jsme nevěděli, zda se jedná jen o dva pacienty - nebo čelíme něčemu, co by mohlo zapříčinit mnohem víc obětí.“ Ani je tak nenapadlo, že by se měli sami chránit před možnými účinky. Zcela na začátku předpokládali, že jde o otravu opioidy; o změně diagnózy začali uvažovat poté, co byl do nemocnice přivezen policista s podobnými příznaky.
Scénář, že by Skripalovi mohli být oběťmi cíleného útoku, pak vstoupil do hry, když se policie dozvěděla o Skripalově minulosti. Hned na to také areál nemocnice obsadila, aby Skripalovým zajistila nejvyšší možnou ochranu. „Mluvil jsem se sestrou, která je měla na starost,“ vybavuje si doktor Duncan Murray z jednotky intenzivní péče, „a byla to konverzace, o které se mi nesnilo ani v nejdivočejších snech. V podstatě celý ten posléze známý příběh o ruském agentovi, který byl přijat do nemocnice za neobvyklých okolností.“
Pro záchranu jejich životů byl klíčový rychlý příjem na jednotce intenzivní péče a vysoká dávka léků k eliminaci případné poruchy mozku. Lékaři zároveň vyzdvihli důležitost spolupráce s experty z výzkumného ústavu Porton Down, kteří také později určili, že Skripalovi byli otráveni novičokem. Doktor Murray přičetl překvapivě rychlé zlepšení zdravotního stavu velmi dobré intenzivní péči a spolupráci celého týmu. Přesto dlouho nebylo jasno. „Věděli jsme, že uděláme všechno, že zkusíme všechny možnosti léčby a terapie, že zajistíme nejlepší klinickou péči. Ale všechny důkazy nasvědčovaly tomu, že to pacienti nezvládnou,“ říká zmíněný Stephen Jukes.
Skripalovi však postupně nabývali vědomí, zotavovali se. A doktoři mezitím zvažovali, jak jim budou sdělovat informace, které podléhaly utajení. Zároveň museli určit i správný okamžik, kdy detektivům dovolí výslech Skripalových. „Bylo to těžké rozhodování. Na jedné straně chcete své pacienty ujistit, že jsou v bezpečí a že se o ně staráte, na druhou stranu jim nechcete poskytnout informace, které by mohly ztížit souběžné policejní vyšetřování,“ vysvětluje doktorka Christine Blanshard. Z obav o své pacienty také trvali na tom, aby si vyšetřovatelé zajistili soudní příkaz k odebrání vzorků krve.
Když byli Skripalovi ve stabilizovaném stavu, hlavním úkolem bylo zajistit do budoucna normální chod tělesných funkcí. Tým lékařů ze Salisbury District Hospital stanovil kombinaci léků a pokračování léčby ve spolupráci s mezinárodními experty a kolegy ze zmiňovaného institutu Porton Down. Julia Skripal pak nemocnici opustila 9. dubna, její otec Sergej 18. května.
Tím však uzdravování nekončí. Oba se ukrývají na neznámém místě pod ochranou a léčí se ambulantně. Julia jen před týdnem poskytla veřejné prohlášení. „Stále je pro mě obtížné vyrovnat se s tím, že nás napadli. Měli jsme štěstí, že jsme pokus o atentát oba přežili. Naše zotavování probíhalo pomalu a bylo velmi bolestivé,“ řekla. Klinická léčba prý byla invazivní a značně deprimující. „Můj život se obrátil vzhůru nohama a já se zkouším vyrovnat s devastujícími změnami – fyzickými i psychickými. V dlouhodobém výhledu doufám, že se vrátím domů, do své země,“ řekla, nicméně odmítal pomoc ruské ambasády.
A doktorka Blanshard pak v závěru textu na BBC přiznává: „Na celém světě je s léčbou následků otravy novičokem zkušenost u tří lidí - stále se máme co učit.“
Exclusive: Yulia Skripal, who was poisoned along with her father Sergei in the UK in March, tells @Reuters she wants to return to her country https://t.co/YYmAwZX9QKpic.twitter.com/ree9Df8NcF— Reuters Top News (@Reuters) Exclusive: Yulia Skripal, who was poisoned along with her father Sergei in the UK in March, tells @Reuters she wants to return to her country https://t.co/YYmAwZX9QK pic.twitter.com/ree9Df8NcF
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].