0:00
0:00
Denní menu10. 1. 20172 minuty

Lego nabídne dětem, ať si postaví a naprogramují robota

Autor: Lego

Douglas Rushkoff - myslitel a teoretik médií, jedna ze zakládajících postav kyberpunku a muž, který by vždycky upřednostnil Linux před Applem - kdysi vyslovil jednu pravdu světa budoucnosti: “Programuj, jestli nechceš být sám programován.“ Jestli je to pravda, to zatím není jisté; ale rodiče, kteří by rádi, aby se jejich děti ocitly na výhodnější straně tohoto moudra, dostali mocného spojence: Lego.

Krása dánských kostiček byla vždycky v tom, že jsou jednoduché, neutrální, neblikají, neutíkají, zkrátka jen velmi prostě jsou, proto je možné z nich s pomocí vlastní fantazie vyrobit nekonečné množství tak zábavných věcí. Jak ovšem píše server Wired, to se teď mění – byť Lego prý zůstane stejně zábavné.

↓ INZERCE

Díky Lego Boost, programovatelné sadě součástek, můžou zkoušet programovat i opravdoví špunti. Součástkám je možné vdechnout život na přiloženém tabletu pomocí jednoduchého programovacího jazyka – tedy není to ani tak jazyk, jako spíš grafické prostředí, kde děti (nebo i dospělí, jak je libo) skládají konstrukce jednoduchých příkazů do logické řady. Naučit je možné své legoroboty leccos - převážet náklady i panáčkovat na povel ruky.

Lego nepředstírá, že svým novým výrobkem, který by se měl začít prodávat na konci léta za zhruba tři tisíce korun, chce vytvořit a inspirovat novou generaci programátorů; hlavní je zábava a to, aby za ni rodiče zaplatili. “Ale pokud se u toho děti naučí i trochu přemýšlet v počítačovém jazyce, bude to skvělé,” říká hlavní vývojář Boostu Simon Kent. A to se jistě naučí.

Podobných nástrojů na jednoduché programování pro děti (a dospělí, kteří je vyzkouší, mohou jistě potvrdit, že je to docela fuška i pro dospělý mozek) je k dispozici dost. Nejoblíbenější je asi Scratch, který stvořil MIT a je k dispozici i v omezené češtině. Ale přece jen, k tomu už je potřeba sednout si k počítači a přemýšlet u něj, což asi ne každé dítě láká. Možnost postavit bagr, který převáží kostky z jedné hromady na druhou jen na lusknutí prstu, to je jiná


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].