0:00
0:00
Denní menu5. 10. 20172 minuty

Romantická globalizace. Video námořníka z lodi naložené kontejnery se stalo hitem

30 dní s kontejnery
Autor: Jeffrey Tsang

Přemýšleli jste někdy o tom, jakou cestu musely urazit všechny věci, které každý den používáte? Mobilní telefony, počítače nebo džíny vyrábějí většinou dost špatně placení dělníci v továrnách v Asii, odkud k nám několik týdnů putují zabalené v kontejnerech na palubách obřích nákladních lodí. Globální obchod není moc ekologický ani etický, sama cesta zboží po světových mořích ale může vypadat velice romanticky. Ukazuje to krátké video, které vytvořil jeden z námořníků takové kontejnerové lodi.

Jeffrey Tsang pracuje na nákladní lodi, ale kromě toho je také „vloggerem“ – ve volném čase vytváří amatérská videa, která divákům přibližují život na moři, a dává je na YouTube. Jednou v nich vysvětluje specifický námořnický žargon, jindy radí, jak v přístavu správně zaparkovat obří loď. Jeho největším hitem se ale stalo krátké video, v němž zachytil třicetidenní plavbu kontejnerové lodi přes Rudé moře a Indický oceán do Číny.

↓ INZERCE
Jeffrey Tsang Autor: youtube

Cesta začíná ve chvíli, kdy loď směřující z Evropy do Asie proplula Suezským průplavem. Tsang připevnil svůj fotoaparát na zvýšenou palubu lodi a namířil objektiv na přepravované kontejnery a na okolní moře. Fotoaparát pak v pravidelných intervalech ve dne i v noci pořizoval snímky měnícího se okolí. Když loď doplula do Hongkongu, Tsang z více než 80 tisíc snímků sestavil video, které třicet dnů trvající cestu ukazuje v deseti minutách.

Ačkoli jediné, co vidíme, je paluba plná barevných krabic, okolo níž se střídají denní doby a počasí, je to neuvěřitelná podívaná. Vidíme východy a západy slunce na otevřeném oceánu. Během nocí na jižních mořích je taková tma, že jsou dokonale vidět vzdálené galaxie i Mléčná dráha. V blízkosti Malackého průlivu plavidlo zasáhne bouře a blesky, v Jihočínském moři loď pro změnu obklopí desítky zářivých světel z rybářských loděk, které s pomocí oslnivých lamp loví olihně.

V přístavech Colombo a Singapur pak sledujeme, jak velké jeřáby přeskládávají barevné krabičky kontejnerů. Video doprovází smyčcová hudba a krátké popisky, v nichž autor popisuje, co se kolem děje. Plavba končí v Hongkongu, kde se s námi Jeffrey loučí. Jeho romantická cesta se stala hitem – za měsíc ji viděly skoro tři miliony lidí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].