Konec velkého manipulátora? Trumpův našeptávač Bannon zřejmě ztrácí důvěru
Když se Donald Trump letos v lednu nastěhoval do Bílého domu, velká část jeho odpůrců se neobávala ani tak jeho samého jako spíše šedovlasého chlapíka se studenýma očima, kterého si nový prezident přivedl s sebou.
Steve Bannon, bývalý voják, exbankéř a zakladatel Breitbart News, vlajkové lodi propagandistických zpravodajských webů, vedl Trumpovu úspěšnou volební kampaň a pak byl za své zásluhy odměněn – stal se hlavním prezidentovým stratégem a stálým členem Národní bezpečnostní rady. Zjednodušeně řečeno zasedal u stolu, kde se rozhoduje o míru a válce, tedy o zahraničních vojenských misích Spojených států nebo akcích proti terorismu. O tuhle důležitou židli ovšem tento týden Bannon přišel.
Muž, který se netají svými xenofobními a rasistickými názory, byl považován za zákulisního hráče, který má na chod nové administrativy obrovský vliv. Časopis Time v únoru umístil Bannonův portrét na titulní stránku s titulkem Velký manipulátor. V článku pak časopis naznačoval, že hlavní stratég je možná druhým nejmocnějším mužem planety.
Bannon stál za kontroverzním prezidentským výnosem Donalda Trumpa, který měl zabránit občanům sedmi blízkovýchodních zemí ve vstupu do Spojených států. Tento výnos, zjevně namířený proti občanům muslimských zemí, ale vyvolal velké protesty široké veřejnosti a dočasně ho zablokovalo několik federálních soudců. Po neúspěchu této akce Bannon a jeho tvrdý způsob prosazování politiky zřejmě ztratil důvěru prezidenta, který si potřebuje připsat nějaký důležitý úspěch, spekuluje list The New York Times.
Existuje však také domněnka, že všechno je trochu jinak. Podle ní byl Steve Bannon jmenován do rady jenom proto, aby dohlížel na generála Michaela T. Flynna, Trumpova hlavního bezpečnostního poradce. Ten Ovšem vydržel na svém postu jenom 24 dní, než musel rezignovat kvůli tomu, že nadřízeným v Trumpovu týmu neříkal pravdu o svých schůzkách s ruským velvyslancem. Po Flynnově odchodu už Bannon není v radě potřeba, řekly NYT nejmenované informované zdroje. Pro tuto verzi mluví také fakt, že ačkoli byl Bannon odvolán z postu člena rady, zůstává hlavním Trumpovým stratégem.
Bannona formálně odvolal Flynnův nástupce v radě, hlavní bezpečnostní poradce, generál H. R. McMaster. Viceprezident Mike Pence se snažil Bannonovo odvolání zlehčit s tím, že se nejedná o odvolání, ale o rutinní změnu. Tisková kancelář Bílého domu změnu ani oficiálně neohlásila, objevila se pouze v nově složení rady a všimli si jí američtí novináři.
A je tu ještě další linie - podle serverů Politico nebo Huffington Post za Bannonovým odvoláním stojí Jared Kushner, Trumpův zeť a poradce, někdejší demokrat, který chce politiku dělat jinak, více technokraticky než skalní pravičák a populista Bannon. Oba muži se přetahují o to, kdo budce mít na Trumpa větší vliv. Na straně Kushnera je také vlivný národní ekonomický poradce Gary Cohn, bývalý prezident banky Goldman Sachs.
Další dějství přetahované mezi Bannonem a Kushnerem o přístup Trumpovu uchu budeme moci sledovat při nadcházející návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Spojených státech, píše Huffington Post. Názor na druhou nejvýznamnější ekonomiku a na to, jak by k ní USA měly přistupovat, se u obou poradců liší. Bannon zastává protekcionismus, který by mohl vést až k obchodní válce, zatímco Kushner vyznává umírněnější přístup.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].