0:00
0:00
Denní menu27. 2. 20184 minuty

Konec jedné éry je na dohled. O vedení CDU svedou boj mini-Merkel a anti-Merkel

Angela Merkel a ministr financí Jens Spahn, který může kancléřku nahradit v čele CDU
Autor: ČTK/AP

Konec éry je na dohled, Angela Merkel začíná umetat cestu svému nástupci. Nebo nástupkyni. Podle zahraničních médií se zdá, že by na svém místě jednou ráda viděla další ženu, čerstvě zvolenou generální sekretářku vládní CDU Annagret Kramp-Karrenbauer, přezdívanou též “mini-Merkel”.

Americký list The New York Times připomíná, že kancléřka byla dlouhodobě kritizována právě za neschopnost vybrat si a vychovat svého nástupce. Teď se situace zjevně změnila: málokdo předpokládá, že by Merkel po svém čtvrtém volebním období kandidovala ještě jednou. Zvlášť když poslední volby nedopadly úplně skvěle a CDU ztratila voliče ve prospěch pravicovější FDP a antisystémové, protipřistěhovalecké AfD. Deník se domnívá, že právě Kramp-Karrenbauer dokáže míchat liberální a konzervativní myšlenky dost inteligentně na to, aby dokázala rozpolcenou a zklamanou stranu zase sjednotit.

↓ INZERCE

Nová stranická sekretářka (předsedkyní zůstává Angela Merkel) v každém případě zaujímá méně vstřícný postoj k přistěhovalcům než současná německá kancléřka. Své spolustraníky také nabádá, aby se bez ohledu na ideologickou čistotu zaměřili na praktičtější otázky, jak uspět v globalizovaném, digitalizovaném světě. Ona sama ostatně spíše balancuje na hraně tradičních a moderních postojů: zatímco se naplno a velmi úspěšně věnuje politice, její manžel je mužem v domácnosti a vychovává tři syny. Annagret Kramp Karrenbauer je praktikující katolička a na rozdíl od své stranické šéfky odmítá sňatky gayů a leseb. Merkel svůj postoj změnila v průběhu působení v úřadu.

Rozředění dříve vyhraněnějších konzervativních postojů je v CDU zjevně považováno za významný důvod propadu stranických preferencí. Mnohé straníky i sympatizanty navíc rozhodně nepotěšila koaliční dohoda se sociálními demokraty, v níž levice získala tři klíčová ministerstva včetně ministerstva financí. The New York Times tak upozorňuje, že prvním úkolem Annagret Kramp-Karrenbauer bude uklidnit rozhořčenou partaj a obnovit v ní pověstný pořádek.

Angela Merkel a její možná nástupkyně ve straně, Annegret Kramp-Karrenbauer Autor: REUTERS

Kompromisů má CDU zjevně plné zuby. Financial Times tak přikládají velký význam dalšímu kroku kancléřky, jmenování sedmatřicetiletého Jense Spahna do funkce ministra zdravotnictví. Spahn je na rozdíl od novopečené stranické sekretářky přezdíván “Anti-Merkel” a proslul (na německé poměry) tvrdou kritikou své stranické šéfky. Britský deník tvrdí, že jeho vzestup je důkazem rostoucího vlivu mladých ambiciózních konzervativců, kteří mají dost konsensuálního a neslaného-nemastného stylu současné kancléřky.

Spahn je považován za neformálního vůdce této skupiny a podle FT se dostává do pozice, z níž bude schopen preferovanou dědičku Angely Merkel v nadcházejícím stranickém boji účinně ohrozit. V takovém případě by se do čela CDU probojoval politik kritizující islám výroky jako “zatímco si někteří muži v muslimských zemích musí nechat narůst plnovous, homosexuály, jako jsem já, tam házejí ze střech”. Spahn, jež je otevřeným gayem a uzavřel před vánoci manželství se svým dlouhodobým partnerem, bývá i obviňován z toho, že vykrádá útočnou rétoriku konkurenční xenofobní AfD.

Britové ještě dodávají, že jeho příchod do vlády ukazuje, nakolik pozice Angely Merkel oslabila. “Pro kancléřku, která se tradičně obklopuje ideologickými spojenci a vlastními stoupenci a kritiky se snaží vytěsnit, je jmenování Spahna do vlády velkým ústupkem,” píší FT. A citují jednoho ze zasloužilých poslanců CDU, podle nějž nemá kancléřka na vybranou. Doba se zásadně změnila.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].