0:00
0:00
Denní menu20. 8. 20182 minuty

Kdyby měl Brežněv Twitter

Květen 1970, generální tajemníci Brežněv a Husák podepisují spojeneckou smlouvu. Normalizace začíná.
Autor: ČTK

„Sašo, co je to za výmysl s těmi reformami?“ ptá se zneklidněný sovětský vůdce Leonid Brežněv v jedné ze zpráv, které během jara 1968 poslal do Prahy Alexandru Dubčekovi.

Anebo si aspoň na chvíli představme, že tak nějak to mohlo být. Na facebookovém kanálu @FutureHistory1968 najdete zbytek – ve svižném osmiminutovém videu si můžete v angličtině zopakovat základní informace o srpnové invazi do Československa zachycené poutavou současnou formou - jako kdyby se události staré padesát let odehrávaly v dnešní době sociálních sítí.

↓ INZERCE

V situaci, kdy třetina mladých lidí v Česku neví, co se před 50 lety v jejich zemi stalo, může být video užitečnou výukovou pomůckou. Vyrobila ho redakce zpravodajského portálu BuzzFeed News a je součástí série o roce 1968, kdy podle autorů projektu „byl stvořen svět, jak ho známe“.

Fiktivní konverzace Dubčeka s Brežněvem pokračuje tím, že se Dubček snaží Brežněvovi vysvětlit, proč se už zastaralý model socialistického zřízení pro Československo nehodí, a zároveň ho ujistit, že pražské jaro nic nemění na loajalitě k Sovětskému svazu. Brežněv sice odepíše „OK“ a po osobní schůzce s Dubčekem ho svým spolustraníkům popíše jako člověka, který vypadá čestně a který bude držet „naši linii“ – ale jak známo, toto přesvědčení nemělo dlouhého trvání.

Ve videu autoři zmiňují i další výdobytky pražského jara, jako bylo zrušení cenzury nebo osvobození politických vězňů, ale i narůstající nervozitu komunistických lídrů v okolních zemích, jejich finální tajnou Brežněvovu schůzku bez účasti Čechoslováků i konspiraci odpůrců pražského jara uvnitř vedení KSČ.

„Jedna věc je jasná – v Československu probíhá kontrarevoluce se vším všudy. Po zvážení všech okolností jsem se rozhodl, že prosovětským silám v Československu pomůžeme,“ píše Brežněv ve fiktivním chatu členům své vlády těsně před invazí. Co následovalo, najdete i v hlavním materiálu nového Respektu. 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].