0:00
0:00
Denní menu26. 5. 20182 minuty

Kdo nejí s přáteli, bývá méně šťastný

Ovšem pravidelné pojídání o samotě, to už je jiná kapitola.
Autor: Milan Jaroš

Pro někoho je osamělé pojídání špaget přímo z hrnce či nabíraní nutelly ze sklenice skrývanou radostí po návratu z mejdanu. Ovšem pravidelné pojídání o samotě, to už je jiná kapitola. Právě tento faktor totiž ční nad všemi ostatními při měření nedostatku pocitu štěstí. Druhým faktorem pak je duševní nemoc, to však není tak překvapující zjištění.

Nová studie Oxford Economics, již na serveru The Guardian shrnuje Jenny Stevens, totiž došla k pozoruhodnému poznání: že lidé, kteří jedí o samotě, vykazují o 7,9 bodu nižší skóre v pocitu štěstí, než je průměr ostatních. Výzkum byl proveden na vzorku 8 250 dospělých Britů. Studie samozřejmě nenaznačuje, že tu přímá souvislost mezi jedením ve společnosti a pocitem štěstí. Pouze se ukázalo, že čím více lidé jedí s ostatními, tím spíše se cítí šťastní a spokojení se svými životy. A stejně tak vyšlo najevo, že lidé, kteří jedí ve společnosti, mívají širší síť přátel a sociální okruh.
Ovšem naplno řečeno, proč jsou lidé, kteří jedí pohromadě s ostatními, šťastnější? „To prostě nevíme,“ přiznává Robin Dunbar, profesor psychologie z Oxfordské univerzity. Společné jídlo s přáteli je rituál, kde se člověk obecně cítí dobře, a situace sama podporuje produkci endorfinů v mozku. „A na psychologické úrovni už jen to, že máte přátele, vás činí šťastnější,“ dodává Dunbar.

↓ INZERCE

Člověk je společenský tvor a jeho interakce je primárně založena na kontaktu tváří v tvář. To potvrzuje jiný výzkum, který tvrdí, že u lidí, kteří nahradili osobní kontakt s rodinou a přáteli textovými zprávami, chatováním či maily, se může zvýšit riziko deprese až dvojnásobně. A nejde pouze o duševní zdraví.

Dunbar se opírá o analýzu, která zpracovávala nejlepší vyhlídky pacientů na to, že přežijí 12 měsíců po infarktu. „Dva zdaleka nejdůležitější ukazatelé jsou počet a kvalita přátelství, jaká udržujete – a pak to, že se vzdáte kouření,“ tvrdí Dunbar. „Můžete jíst dle libosti, poflakovat se a nesportovat, pít alkohol - efekty těchto aktivit jsou v porovnání s těmito dvěma faktory mnohem skromnější.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].