0:00
0:00
Denní menu9. 1. 20182 minuty

Každou hodinu spáchá sebevraždu jeden indický student

Dillí, ilustrační foto
Autor: REUTERS

Počet sebevražd v indických školách a na univerzitách se neustále zvyšuje, varuje internetový magazín Quartz. Podle dat ministerstva vnitra za rok 2016 spáchalo sebevraždu téměř 9,5 tisíce dětí a mladých lidí, což vychází v průměru na jednu sebevraždu za 55 minut.

I když neexistuje přesně stanovená skupina příčin, nejčastěji tak studenti činí kvůli neúspěchu ze zkoušky nebo testu. To byl důvod čtvrtiny případů – což je za rok 2016 2,5 tisíce dětí. Nicméně nejedná se ale o jediný důvod: ve výčtu se dále objevuje nucená volba povolání nebo obecně strach z neúspěchu.

↓ INZERCE

Problém je nejčastější u studentů medicíny. To potvrzují i zprávy z médií, podle kterých několikrát výrazně přispěla k dobrovolnému ukončení života jejich obava ze špatně odvedeného výkonu při zkoušce – ale také diskriminace na základě příslušnosti k určité společenské skupině,  tzv. kastě. Ministr vnitra Hansraj Gangaram Ahir nicméně dodává, že takovými přesnými čísly už úřad nedisponuje.

Řešení každopádně nebude lehké. V současné době v zemi existuje méně než pět tisíc psychiatrů na 1,3 miliardy obyvatel - a ještě méně klinických psychologů, odborníků zaměřujících se na psychoterapeutickou léčbu pacientů. Indická vláda proto jako protiopatření schválila tzv. District Mental Health Programme, který obsahuje pravidla pro prevenci sebevražd, pro snižování stresu na pracovišti a konzultace ve školách v nejvíce zasažených oblastech.

Jedním z dalších kroků, jak bojovat s vysokým počtem sebevražd, má být i přímé zapojení škol a univerzit. Přes sto z nich již otevírá takzvané „wellness buňky” pro studenty – systém přednášek, poradenství a pohovorů, které mají pomoci snižovat nejen úzkost a strach z neúspěchu, ale všechny duševní problémy a napětí. Nejprestižnější indická technická škola, Indický technologický institut v Kharagpuru, studentům již v rozvrhu uvolnila jednu hodinu denně, která má sloužit výhradně k odpočinku a k interakci s ostatními.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].