0:00
0:00
Denní menu23. 9. 20162 minuty

Jíte hodně mrkve? Zrak vám nezlepší

Mrkve
Autor: Wikimedia Commons

Nosíte brýle, nebo třeba jen začínáte mžourat, a proto jíte kilogramy mrkve v naději, že se všechno zlepší? Je to naděje planá. Mrkev, navzdory všeobecnému přesvědčení, nezlepšuje zrak.

Je to totiž mýtus, který za šířilo britské letectvo za druhé světové války. Jeho piloti byli obzvláště úspěšní v sestřelování nepřátelských letadel v noci a celkově za nepříznivých světelných podmínek. Jak to bylo možné? “Je to mrkví, milí Němci, je to mrkví, kterou naši piloti jedí,” šířila britská propaganda.

↓ INZERCE

Zda německá armáda na to konto objednala zásoby kořenové zeleniny navíc, není známo, je ovšem jisté, že by jim to nepomohlo. Britskou noční a soumračnou převahu na obloze zajišťovala převratná a utajovaná inovace, později známá jako radar.

Na každé válečné lži je ovšem zrnko pravdy. Mrkev je bohatá na beta karoten, který tělo přeměňuje na vitamin A. Ten skutečně je pro oko blahodárný; asi nejlépe jeho efekt poznáte, když vejdete ze slunce do temné místnosti. Po chvíli tápání oči tmě přivyknou. Schopnost oka přizpůsobit se náhlým světelným změnám podporuje právě vitamin A. Proto v některých chudších zemích - třeba v dobách nedostatku - především děti trpí takzvanou noční slepotou.

I když ale obyvatelům bohatého světa mrkev nechutná, noční slepota jim nehrozí. Beta karoten je ve spoustě ovoce a zeleniny - špenátu, meruňkách nebo řeřiše. Takže hrozí spíš opak. Předávkování vitaminem A může být dokonce i smrtelné, což je ovšem opravdu krajní případ. Nicméně další z příznaků, dočasné zoranžovění kůže, už myslitelné je.

Mrkev tedy zraku pomáhá, ovšem pro vzdušné souboje je stále praktičtější zmíněný radar.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].