Čína je pionýrem a světovou velmocí v užívání sledovacích technologií vůči vlastním občanům. Plánuje osadit zemi téměř půlmiliardou nových CCTV kamer, ze vzpurného regionu Sin-ťiang, kde žije ujgurská muslimská menšina, udělala jakousi laboratoř masového sledování, testuje užití těchto kamer k bleskurychlé identifikaci každého procházejícího občana dle tváře, sbírá biometrická data či osazuje všechna auta sledovacím zařízením.
Čínské policejní brýle, o kterých píše server Quartz, jsou dalším krokem k „lepšímu přehledu“. Železniční policie v Čeng-čou, vnitrozemském velkoměstě a důležitém dopravním uzlu, bude uprostřed každoročního cestovního zmatku okolo Čínského nového roku, kdy miliony pracovníků jedou z velkoměst zpátky na venkov za svými rodinami, vybavena brýlemi schopnými identifikovat kolemjdoucí podle tváří. Brýle jsou připojeny k policejní databázi a jsou schopné člověka “poznat” v řádu desetin vteřin.
Čínská policie už se pochlubila, že brýle pomohly chytit sedm desperátů prchajícím před zákonem kvůli závažným zločinům a dvacet šest držitelů falešných identifikačních průkazů. Je to dobrá zpráva pro zákona dbalé čínské občany. A špatná pro ty, kteří s některými zákony přijatými stranou nesouhlasí. Obavy už vyslovily i skupiny sledující dodržování lidských práv.
This is not Google Glass, but facial recognition glass connected to Chinese police database. Deployed to a Zhengzhou railway station 5 days ago, it has detected at least 7 fugitives and 26 fake ID holders. #surveillancepic.twitter.com/eXrzRgORam— FAN Wenxin (@xinwenfan) This is not Google Glass, but facial recognition glass connected to Chinese police database. Deployed to a Zhengzhou railway station 5 days ago, it has detected at least 7 fugitives and 26 fake ID holders. #surveillance pic.twitter.com/eXrzRgORam
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].