0:00
0:00
Denní menu16. 9. 20162 minuty

Japonci vyznávají naráz několik náboženství, ale bůh pro ně není důležitý

Autor: REUTERS

Náboženství, bůh, Bůh, víra. To všechno jsou témata, jimiž se lidská mysl zaobírá od svého vzniku (ať už vznikla kdykoliv) a věda už nejméně sto padesát let. Za tu dobu se podařilo leccos kategorizovat, definovat, rozdělit, vztáhnout a vědecky rozpracovat. A vždy, když už se religionistická práce zdá být úhledně dokončená, přijdou do toho … Japonci.

Jsou věřící, nebo nevěřící? Jsou nábožní, nebo nejsou? Věří, nebo nevěří? Japonská společnost je unikátní v tom, že do žádné zavedené škatulky nezapadá. V Japonsku spolu žijí tři náboženství - původní šintoismus se spoustou bůžků a svatyní, a pak buddhismus a křesťanství. K čemuž je tu řada čísel, z níž vám půjde hlava kolem, a nebudete sami: 72 procent Japonců se samo označuje za šintoisty a 68 procent za buddhisty. Pochopitelně to nesedí, Japonců není 140 procent, ale to není v Japonsku žádný problém. Můžete se cítit šintoistou a buddhistou zároveň. Za křesťany se označují jen dvě procenta Japonců, ovšem křesťanské svatby se všemi rituály jsou velmi rozšířené.

↓ INZERCE

A dále: čtyřicet procent Japonců věří, že existuje Bůh nebo bozi; a k nim připočtěme 3 procenta těch, kteří nevěří úplně přesně na Boha, ale na nějakou přesahující entitu. Celá třetina Japonců pak věří na démony a anděly. To je docela hodně: vezměme v úvahu, že v zemi je 81 097 šintoistických svatyní a 75 922 buddhistických chrámů. Takže možná Japonci skutečně jsou nábožní. Pak ale přijde otázka, jestli “je bůh ve vašem životě důležitý”. A kladně odpoví jen šest procent Japonců.

Japonci jsou prostě záhada. Je to země, kde je zcela běžné dojít si v dětství pro požehnání k šintoistickému bůžkovi, oddat se v kostele a nakonec se nechat pohřbít po buddhisticku. Takhle totiž funguje zavedená dělba práce mezi vírami. Je běžné pilně a pravidelně se účastnit náboženských rituálů všeho druhu, ale nepatřit k žádné církvi (členy církve je jen desetina Japonců). Omezovat se na jedno náboženství s sebou nese pachuť podivínství.

Religionisté je možné rádi nemají, protože kazí úhledné teorie, ale jinak k této japonské záhadnosti nelze než chovat sympatie.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].