Jak se Putin omlouval Eltonu Johnovi
Uprchlické hotspoty • Konec monopolu Gazpromu • Kleslová za hranou • Desky seržanta Peppera
Evropská debata o tom, jak řešit uprchlickou krizi, pokračuje s neoslabující silou a emocionalitou. Lídři osmadvacítky se na speciálním summitu v noci ze středy na čtvrtek dohodli na balíku opatření: kromě rozdělení imigrantů mezi jednotlivé země bude vyčleněna miliarda eur zejména na humanitární pomoc v uprchlických táborech na Blízkém východě.
Jedno z opatření, které premiéři národních vlád odsouhlasili, počítá se systémem tzv. hotspots v Řecku a Itálii, na jejichž území uprchlíci vstupují na evropskou půdu. Podle prvních představ má jít o místa, kde budou běženci shromažďováni, registrováni, prověřeni a následně podle kvótního klíče rozděleny mezi jednotlivé státy EU. Nebo posláni zpět, pokud v přijímací proceduře nevyhoví podmínkám pro přijetí.
Podle zpráv listu The Financial Times ovšem plán vzbuzuje pochyby přesně v zemích, kterým má pomoci: Řekové a Italové se obávají, že se z hotspotů stanou obří uprchlické tábory, které budou muset hlídat jejich ozbrojené složky. Jak známo, řada Syřanů, Iráčanů či Afghánců dnes míří do Německa či Švédska. A na Balkán či do Maďarska jich tisíce v uplynulých týdnech dorazily hlavně proto, že je Řekové a Italové nechávají volně svými zeměmi projít. To by se podle nových pravidel mělo změnit.
„Nechceme, aby se z Itálie stal internační tábor. Oni chtějí na sever a my je budeme zadržovat na našem území,“ řekl FT vysoce postavený představitel italské vlády. Itálie tento týden zřídila první hotspot na ostrově Lampedusa.
K dohadům a obavám vede nedostatek konkrétních informací o tom, jak tato centra budou fungovat. Podle FT se se zveřejněním detailů nenamáhá ani Evropská komise, která ideu tlačí, ale zatím se zdá, že starost o tábory bude na bedrech zmíněných zemí. Třeba Řecko, na jehož území jen během srpna letošního roku dorazilo 88 tisíc lidí, má dostat k ruce pouhou stovku lidí z různých agentur EU.
Ruský prezident Vladimír Putin je nejen mistr v zabírání sousedních území, ale i propagandy, taktiky a sebeprezentace. Dokládá to jeho
čtvrteční telefonát Eltonu Johnovi
, v němž se britskému zpěvákovi omluvil za ruské šprýmaře, kteří ho ztrapnili falešným rozhovorem s hlavou ruského státu. „Putin mu zavolal a řekl, vím, že jste byl těmito lidmi napálen, ale nebuďte uražen, jsou neškodní, což je ale samozřejmě neomlouvá,“ potvrdil Putinův mluvčí Dimitrij Peskov. Prezident podle něj také Eltonovi řekl, že ví, jaký je populární umělec - a že jakmile mu to jeho program dovolí, rád by se s ním setkal a prodiskutoval s ním všechny otázky, které ho zajímají.
Tato zpráva měla podle The Guardianu takovou popularitu, že to málem zastínilo čtvrteční dohodu, že se Putin setká na půdě OSN s americkým prezidentem Barackem Obamou, aby si promluvili o možnostech řešení situace v Sýrii. Noviny navíc spekulují, že možná právě vyjednávání o schůzce s šéfem Bílého domu mohlo být i důvodem telefonátu Johnovi. Putin si tím mohl chtít vylepšit image a pasovat se do role vstřícného a spravedlivého muže.
Story začala poté, co zpěvák na svém Twitteru napsal, že mu volal Putin. Rád by se s ním prý setkal a probral tváří v tvář rovná práva sexuálních menšin v Rusku. John se těsně předtím totiž vrátil z Ukrajiny, kde propagoval práva leseb a gayů a kde také řekl v rozhovoru pro BBC, že by rád mluvil s Putinem o jeho předpojatých a směšných postojích k homosexuálům.
Jenže minulý týden Peskov popřel, že by Putin zpěvákovi volal, a k akci se přihlásili Vladimír Vojan Krasnov a Alexej Lexus Stoljarov, známí mystifikátoři, kteří v Rusku a na Ukrajině volají celebritám a dělají si z nich legraci. Krasnov řekl, že hrál Putina a Stoljarov Peskova, který jeho slova překládal do angličtiny. Nahrávka se pak vysílala ve velmi populární ruské noční talk show. V desetiminutovém rozhovoru si tak John upřímně stěžoval „Putinovi“ na diskriminaci homosexuálů v Rusku a řekl, že by pro něj bylo splnění snu se s ním potkat a tyto věci prodiskutovat.
Falešný Putin pak navrhl Johnovi, aby přijel do Moskvy v listopadu na pochod homosexuálů Pride Parade, který ale v posledním desetiletí pravidelně ruší policie a odpůrci leseb a gayů. Putin totiž podepsal v roce 2013 zákon zakazující propagaci „netradičních sexuálních vztahů mezi menšinami“ a spustil vlnu nejrůznějšího nátlaku na homosexuály.
Z Ruska dorazila kromě informací o Putinových starostech s Eltonem Johnem ještě další zajímavá zpráva, která může mít možná ještě větší dopad. Ruská vláda totiž uvažuje o tom, že by ukončila monopol státní společnosti Gazprom na vývoz zemního plynu prostřednictvím plynovodů. Oznámil to ruský ministr energetiky Alexandr Novak. O získání práv na export přes plynovody už dlouho usilují velké ruské energetické podniky, například Rosněfť a Novatek. Dnešní praxe je taková, že na export do Evropy má nárok pouze Gazprom, ostatní nemají do tranzitních potrubí vedoucích z Ruska přístup.
Dříve se Gazprom pokoušel konkurenci omezovat i v Evropě, a to zákazem přeprodávat jeho plyn třetím stranám; od toho ale kvůli stížnostem obchodníků ustoupil. Antimonopolní úřad Evropské komise ho nicméně později stejně obvinil z porušování pravidel hospodářské soutěže na trhu EU. Komise od něj chce vysvětlení velkých cenových rozdílů v dodávkách pro jednotlivé státy.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a v roce 2006 získal exkluzivní práva na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska. Předloni parlament rozhodl o zrušení monopolu firmy na export zkapalněného zemního plynu (LNG). Ruský kolos je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.
Dnes už bývalá místopředsedkyně hnutí ANO
Radmila Kleslová vydělávala v polostátní firmě ČEZ stotisícové sumy měsíčně
, ale bylo to v pořádku. To je závěr čtvrteční dozorčí rady ČEZ. Její členové prověřovali smlouvy s Kleslovou, která pro firmu pracovala coby právnička od roku 2000 -
to trvalo celý pracovní den, tedy zhruba osm hodin.
Právě kvůli statisícovým odměnám Kleslová v úterý rezignovala z čela hnutí ANO. Tlak na její odstoupení se vyhrotil poté, co server Neovlivni.cz nejdříve zveřejnil informaci o existenci lukrativních smluv pravé ruky šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše, a pak zveřejnil nahrávku telefonátu Křeslové s exnáměstkem financí a členem dozorčí rady ČEZ Lukášem Wagenknechtem. Kleslová v hovorech tlačí, aby se o její smlouvy s ČEZ přestal zajímat, protože to není politicky správné.
Dozorčí rada zjistila, že z některých schůzek s Kleslovou neexistují zápisy, závažné pochybení ale nenašla. Šéf rady, akademik Václav Pačes, pak rozhlasu upřesnil, kolik Kleslová vlastně za právní rady brala. „Roky, možná 10 let, to bylo 40 tisíc – to si dobře vzpomínám. Pak to bylo 70 tisíc. Teď to bylo, možná rok, možná rok a půl, těch 100 tisíc,“ uvedl.
Právní služby podle informací Respektu ze zdroje z ČEZ nicméně spočívaly spíš v lobbingu u politiků. Kleslová se svojí smlouvou ostatně spadala pod oddělení public affairs, které má vztahy s vládou a Parlamentem „na starosti“. Její práce spočívala v tom, že obíhala poslance a úředníky ministerstva a „zjišťovala“, jaké změny se chystají v zákonech ovlivňujících činnost ČEZ.
Kvůli přípravě energetického zákona, k němuž se sešly stovky připomínek, a také kvůli navazující, rovněž velmi diskutované a turbulentní novele zákona o hospodaření s energií prý objem její práce narostl právě v posledním roce a půl. Vyloučit nicméně pochopitelně nelze ani fakt, že hodnota Kleslové stoupla i díky tomu, že je Andrej Babiš z pozice ministra financí rozhodujícím akcionářem ČEZ. Její smlouvy s ČEZ tedy byly nepochybně v posledních dvou letech za hranou, byť by dostávala mnohem méně peněz než královských sto tisíc.
Video: Jak beatlesovský Sgt. Pepper změnil obaly desek na umění.
Kulturní tip: Skyfall. Prima, pátek 25. 9. 20:15. „Nemá smysl se ptát, jestli je to stále bondovka, protože bezesporu je - už proto, že je v ní James Bond, tajná služba a že bondovky se neustále mění. Ale je zkrátka jinak, což pořád považuji za nejdůležitější schopnost umění a mám radost, že bondovky po čtyřech desetiletích zase představují důležité filmy, nejen populární - více viz Douglasovy poznámky,“ napsal uživatel Douglas alias filmový teoretik Radomír Kokeš na ČSFD.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].