Zdá se, že Itálie má pořádnou smůlu. Od 24. srpna již třetí velké zemětřesení. Zničeny jsou celé vesnice a na tomhle videu obyvatel jedné z nich vysvětluje, že na své budoucnosti už nevidí nic pozitivního. “Jsme zvyklí žít se zemětřeseními od dětství, já jsem první zažil před 44 lety. Ale poslední dobou je toho tolik, že už je to dál nemožné,” říká.
Server The Daily Beast ale upozorňuje, že Italové mají v poslední době spíše kliku. Teď o víkendu nikdo nezahynul, protože již byla většina obyvatel evakuována kvůli otřesům z minulého týdne. Ani minulý týden nikdo naštěstí nezemřel, protože sousta lidí již beztak bydlela ve stanech v důsledku srpnového zemětřesení. Ale hlavně. V roce 1980 zahynulo 3000 lidí v okolí Neapole, v roce 1990 to bylo 19 na Sicílii, v roce 2002 následně 30 v Molise, v roce 2009 pak 309 v L’Aquile a o tři roky později dalších pětadvacet – nicméně jinak Itálie vlastně celkem v klidu. Tedy vzhledem k tomu, co jí kvůli poloze hrozí.
Itálie se nachází nad místy, kde se stýkají dvě tektonické desky, a prochází jí dva významné tektonické zlomy. Tektonické desky se přes sebe posouvají rychlostí 3 centimetry ročně. Když se pohyb zadrhne, začne narůstat napětí. Jakmile se uvolní, otřesy naruší rovnováhu v jiné části tektonického zlomu, dojde k dalšímu zemětřesení, a tak dále, vlastně donekonečna. Itálie je navíc obklopena mořem, takže otřesy kromě přímé destrukce na pevnině vyvolávají vlny tsunami. V roce 1908 takhle zahynulo na jihu Itálie 80 000 lidí.
Ještě nebezpečnější jsou prý italské sopky. Vesuv naposledy explodoval v roce 1944 a podle obvyklého “jízdního řádu” má již nějakou dobu zpoždění s dalším výbuchem - Neapol nedávno z tohoto důvodu aktualizovala evakuační plány. Etna nějak vybuchuje každou chvíli. A v blízkosti Neapole se pod zemí i mořskou hladinou skrývá supervulkán, jehož případná erupce by podle citovaného odborníka z italské Národního ústavu pro geofyziku a vulkanologii “vyvolala kompletní katastrofu v globálním měřítku s milióny obětí, silnými klimatickými změnami, dokonce s možností nástupu malé doby ledové a zamoření stovek tisíc kilometrů čtverečních evropských území na dobu několika staletí”.
Takže zatím je vlastně docela klid. Italové žijí ve své superkrásné zemi na bedně dynamitu, což všemu dodává i zvláštní kouzlo. “Stačí se rozhlédnout okolo sebe na všechny ty starobylé stavby a perly starověkých památek, jež všechno přežily nebo byly renovovány během skutečně dramatických staletí,” končí text. Italové se do nudnějších krajin rozhodně stěhovat nebudou.
https://www.youtube.com/watch?v=CX7pDWYZtyA
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].