0:00
0:00
Denní menu10. 7. 20183 minuty

Íránské dívky zatčené za tanec na videu se zastal reformní klerik

Maedeh Hojabri
Autor: Instagram

Není to tak dávno, co se zdálo, že striktní pravidla, která v Íránu platí pro ženy, se mírně uvolňují. V posledních týdnech se nicméně ukazuje, že zprávy o jisté liberalizaci poměrů nebyly zcela přesné. Nejprve tamní úřady zatkly několik desítek žen, které si demonstrativně na veřejnosti sňaly z hlav šátky, jejichž nošení Íránkám ukládá zákon pod hrozbou pokuty, nebo dokonce vězení.

Podle úřadů prý prostovlasé ženy „narušovaly veřejnou bezpečnost“, vrchní žalobce pak jejich protesty označil za „dětinské“ a naznačil, že jsou organizovány ze zahraničí. Jako problematický se podle zkušeností řady Íránek může mravnostní policii jevit i příliš volně uvázaný šátek nebo příliš barevná či vzorovaná látka.

↓ INZERCE

Nyní celosvětovou pozornost poutá případ osmnáctileté Maedeh Hojabri, kterou policie zatkla za to, že na sociálních sítích sdílela videa, kde tančí. Hojabri získala velkou popularitu zejména na Instagramu. Stačí si pustit pár jejích videí a je jasné proč – překrásná dívka na nich svůdně tančí na tradiční perskou hudbu i západní pop. Jenže stejně jako odhalená hlava, také tanec na veřejnosti mají Íránky zakázaný.  Maedeh sice tancovala doma ve své ložnici, ale videa viděly davy lidí (jedno z nich mělo skoro milion zhlédnutí). Podle íránských úřadů tak splňovala podmínky pro zatčení.

Teenage dancer, Maedeh Hojabri, was arrested in Iran. She used to record dance videos in her bedroom and upload them to her instagram with 600K followers.#مائده_هژبرىpic.twitter.com/3EDVR9veV3— Negar (@NegarMortazavi)

— Negar Mortazavi نگار مرتضوی (@NegarMortazavi) July 8, 2018
2018

Jak upozorňuje blízkovýchodní stanice Al-Džazíra, případ v Íránu vyvolal nejen velké debaty. Další ženy na podporu Maedeh natáčejí a sdílejí taneční videa, byť z bezpečnostních důvodů jim na nich není vidět do obličeje. Dívky se zastala také teheránská fotografka, kterou za podobný „přečin“ policie zatkla společně s pěti dalšími lidmi v roce 2014.

Zatčení teenagerky, její následné doznání a omluva, které podle Al-Džazíry odvysílala íránská televize, ovšem vyvolalo mnohem masovější rozhořčení - zejména kvůli pokrytectví íránských autorit. Kupříkladu reformní klerik Mohamad Taghi Fazel Maybodi, který má blízko k bývalému prezidentu Chatámímu, upozornil, že k podobnému ponižujícímu kroku nejsou nuceni ani lidé usvědčení z reálných zločinů, třeba z korupce. „Co je větší hřích – tancovat, nebo okrádat stát?“ napsal na sociální média. „Takto to dopadá, když se náboženství dostane do rukou ignorantům.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].