Frontman The National: Mějte respekt k těm strašným recenzím, které se o vás píší
Zkušebnu měli těsně vedle kapely Interpol a zažívali její hvězdný nástup na začátku nultých let. O ně přitom hudební tisk nezavadil a jejich jméno se na plakátech ještě dlouhá léta objevovalo malým písmem. Taková byla realita pro newyorské rockery The National, kteří sice dnes platí za spolehlivé headlinery velkých festivalů, ale na svůj moment museli velmi dlouho čekat. A ke slávě došli – na rozdíl od kapel své generace jako právě Interpol, The Strokes, Yeah Yeah Yeahs – velmi pomalu.
Právě o trpělivosti a mnoha lekcích, které mu šoubyznys udělil a které jsou přenosné i na jiná odvětví, vypráví na serveru The Creative Independent poutavým způsobem zpěvák Matt Berninger. Kapelu založil s jistým riskem v době, kdy měl již slušnou a dobře placenou práci jakou grafický a webový designér. To z důvodů, že se bývalému studentovi, který vystřídal medicínu i sochařství, nedostávalo tvůrčího naplnění.
Dlouhá léta hraní pro publikum čítající jednotky návštěvníků naučila The National pokoře, jakou těžko mohou dosáhnout objevy, které zazáří s první deskou. „Mějte respekt k těm strašným, strašným recenzím, které se o vás píší,“ konstatuje Berninger. „Nemusíte s nimi souhlasit, ale respektujte je. Čtěte všechny recenze, ale opakovaně jen ty pozitivní. Vydejte se tímhle směrem. Věřte těm pozitivní a ostatní nechte být, i když pravda je nejspíš v obou.“
Ponížení a prohra jsou podle Berningera nedílnou součástí dráhy umělce. „Když člověk dělá cokoli tvůrčího, úkolem zbytku světa je, aby mu řekl, jestli to je dobré, nebo ne. Protože děláte umění. Snažíte se být kouzelník. Vytváříte iluzi. Doslova se snažíte stvořit jednorožce - ale jestli z toho vznikne něco, co vypadá jako koza, k níž někdo přilepil roh, tak lidi samozřejmě řeknou: Chlape, tohle není jednorožec ani náhodou. Ale někdy z toho ten jednorožec přeci jenom vznikne.“
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].