0:00
0:00
Denní menu28. 3. 20183 minuty

Francie zavádí povinnou školní docházku od tří let: chce bojovat proti islamismu

Emmanuel Macron v pařížské předškole Emelie
Autor: REUTERS

Francie zavádí povinnou školní docházku od tří let. Podle úterního vystoupení prezidenta Emmanuela Macrona začne reforma platit již od září 2019: má snížit nerovnost ve vzdělávání, protože rodiče v chudších oblastech Francie nebo v různých odlehlých oblastech neposílají děti do mateřských škol. To je v příkrém kontrastu se situací ve městech - v Paříži například chodí do škol(k)y  93 procent tříletých dětí.

Francouzi dávají co nejdelší pobyt dětí ve škole zjevně do souvislosti s bojem proti islamistickému terorismu. Právě školy mají sloužit jako místo, kde se malí Francouzi ze všech možných vrstev společnosti integrují. “Francouzská republika vznikla ve školách a právě školy spřádají vlákna našeho společného dobra,” prohlásil Macron a zmínil během projevu i nedávný teroristický útok pětadvacetiletého Francouze marockého původu. Podle prezidenta se nemá smysl soustředit na symptomy rozdělené společnosti. “Prostřednictvím škol můžeme vychovat novou generaci, která nebude podléhat vražedným sklonům,” prohlásil.

↓ INZERCE

Autoři reformy žádají, aby mateřské školy nebyly nadále vnímány jako místa, “kde se hlídají děti”, ale jako “skutečné školy určené k osvojení jazyka a pomáhající dětem v jejich rozvoji”. Francie do předškolní výchovy investuje obrovské prostředky již od 80. let, ale důvodem byla především snaha umožnit ženám časný návrat do práce. Francouzi jsou přesvědčeni, že právě tyto investice jsou příčinou, proč má Francie jednu z nejvyšších porodností v Evropě.

Teď se tedy záměr posouvá směrem k výchovným cílům. Jeden z tvůrců reformy Jean-Michel Blanquer na třídenním semináři k jejímu zavedení vysvětloval, že časná školní docházka je “potencionálně jedním z nejúčinnějších nástrojů pro dosažení rovnosti a sociálního pokroku, jaký máme k dispozici”. Britský The Telegraph cituje také francouzského psychiatra Borise Cyrulnika, který je poradcem vlády a tvrdí, že dnešní tříleté děti jsou biologicky vyspělejší, než tomu bylo v předchozích generacích.

Francie bude muset najmout 800 nových učitelů a někteří rodiče jsou prý zklamaní, že se věk povinné školní docházky nesnížil dokonce na dva roky. BBC nicméně naopak upozorňuje, že v názorech, kdy by měly děti zahájit školní docházku, rozhodně nepanuje shoda: cituje studii z roku 2015, podle níž měly děti, jež zahájily školní docházku později, menší problémy s udržením pozornosti a hyperaktivitou. Upozorňuje také na to, že tři z akademicky nejúspěšnějších evropských zemí (Finsko, Estonsko a Polsko) mají povinnou školní docházku až od sedmi let; i v těchto zemích ovšem děti často dochází do předškolních zařízení.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].