0:00
0:00
Denní menu24. 4. 20184 minuty

DJ Avicii psal hymny pro generaci ztracenou ve světě nejistot

DJ Avicii 
Autor: REUTERS

‚‚Masová popularita se občas může zdát jako rituální oběť. Nejdřív jim pomáháme na vrchol a pak se stejným zaujetím sledujeme jejich pád - do závislosti, do chaosu, do pekla. Příběh interpreta ze Skandinávie dospěl k tragickému, i když ne úplně nečekanému konci.’’  Tak se ohlíží list The Guardian za kariérou DJe Tima Berglinga známého pod jménem Avicii, který minulý týden zemřel ve věku pouhých 28 let.

Minulý pátek byl nalezen v sultanátu Omán, příčina smrti není známá.  Hudebník však v minulosti trpěl akutní pankreatitidou, zánětlivým onemocněním slinivky břišní. V jeho případě ji částečně způsobila nadměrná konzumace alkoholu. Před čtyřmi lety doktoři Aviciimu odstranili žlučník a apendix. Kvůli rekonvalescenci pak hudebník zrušil několik vystoupení, nakonec roku 2016 přestal vystupovat úplně. Dál ale vytvářel hudbu ve studiu.

↓ INZERCE

„Byla to šíleně bláznivá cesta. Začal jsem produkovat v šestnácti, na turné jsem jezdil od osmnácti. Od té doby jsem do toho šel na sto procent,“ řekl předloni časopisu Billboard. "Když se ohlížím za svým životem, říkám si: Fakt jsem všechno tohle udělal? Svým způsobem to byla nejlepší doba mého života. Ale měla svou cenu, způsobila mi spoustu stresu a úzkostí.“

Slovo avici vyjadřuje v buddhistickém slangu nejnižší úroveň pekla a Berling (který si k němu přidal jedno i) skutečně nebyl archetypem hvězdy. Nikdy nebyl rád středem pozornosti a přátelé ho popisovali jako tichého a stydlivého kluka se srdcem technika. Nejvíce mu vyhovovalo být sám svým počítačem, kde tvořil nové skladby. Jeho hudební kariéra ale byla pravým opakem. Když vystoupil na pódium před davy fanoušků, úzkost a pochybnosti byly pryč - na obou stranách.

Právě v době, kdy se Avicii začínal prosazovat, rozmáhal se ve Spojených státech žánr EDM, a DJ si tak se svým hitem Levels okamžitě získal velkou oblibu. Poté se přidaly skladby Fade Into Darkness nebo Silhouettes – a ze všech se staly hymny jedné generace ztracené ve světě válek a ekonomické nejistoty.

‚‚Zatímco žánry jako grunge nebo hip-hop byly naštvaným a důrazným hlasem generací minulých, EDM poskytl svým posluchačům spíše ducha radosti a soudržnosti. Tenhle žánr byl kolektivní katarzí a v jednu dobu byl Avicii jeho hlavním představitelem,’’ konstatuje The Guardian. Byl to styl apolitický a existoval ve své bublině plné šampaňského a konfet; bylo to antidepresivum pro posluchače po celém světě.

Avicii získal dvě hudební ceny MTV, dvakrát byl nominován na Grammy. Podílel se na Madonnině albu Rebel Heart i na desce A Sky Full of Stars britských Coldplay. Jak píše i server Vulture: švédský mladík byl sice na začátku jedním z mnoha podobných DJů, kteří na počátku druhé dekády vyrostli na vlně EDM, ale nakonec se stal jejím nejvýraznějším představitelem.

A tomu odpovídal ekonomický úspěch. Jeho jméno bylo na dálničních billboardech od Los Angeles do Vegas, dokázal pozvednout platovou třídu pro DJe napříč celou scénou až na půl milionu dolarů za festival nebo noc v klubu. ‚‚Vypadal, jako by měl dělat modeling pro poslední kolekci Ralph Lauren, a ne vládnout vyprodaným arénám plným lidí ve stavu absolutního štěstí. Ale jedna jediná skladba, která dobyla svět, stačila na kariéru, která v novém tisíciletí neměla obdoby. Žánr EDM tu byl už před Aviciim, ale až on mu dal svým hitem Levels svou hymnu,“ dodává Vulture.

A Guardian to pak shrnuje: „Je složité truchlit u skladby, jakou je Levels, která tak neústupně popírá temnotu. A právě o tom možná EDM bylo - o oslavě radosti tváří v tvář konfliktu. A byla to nejspíš nakonec zkáza Tima Berglinga, ale zároveň i jeho odkaz."


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].