08Průzkumné vrty v Mexickém zálivu, kde po dopadu obřího asteroidu před 66 miliony začala doba ledová, navedly paleontology k překvapivým zjištěním ohledně vyhynutí dinosaurů. Ukazuje se, že asteroid si pro dopad nemohl „vybrat“ horší místo. Nový dokument BBC ukazuje, že nikde jinde by následky dopadu nemusely být tak ničivé.
Asteroid měl v průměru 15 kilometrů a po jeho dopadu do mělkých pobřežních vod Mexického zálivu se ze sádrovce na dně uvolnilo do atmosféry extrémní množství síry. Právě ta následně znemožnila slunečním paprskům proniknout na povrch Země a zapříčinila dobu ledovou. Podle BBC tedy nehrála tak zásadní roli velikost asteroidu a síla výbuchu, ale právě místo. „Kdyby dopadl o pár chvil dřív nebo později, vletěl by do hlubokého oceánu, do Atlantiku nebo Pacifiku,“ uvádějí vědci v dokumentu.
Tím by nedošlo k nárazu do dna, k explozi a úniku plynů. Jenže dopad proběhl tak, jak proběhl - a při srážce se uvolnila neuvěřitelná energie odpovídající deseti miliardám atomových bomb shozených na Hirošimu. Chlad a temnota po následném zatmění oblohy vedly k tomu, že během krátké doby vymřela potrava v oceánech a krátce poté i na souši, což pro přeživší dinosaury znamenalo rychlý konec.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].