0:00
0:00
Denní menu19. 7. 20173 minuty

Desetilibrovku zdobí „vyretušovaná“ Jane Austen

Bank of England představila novou desetilibrovou bankovku, na níž se nově objevil portrét známé anglické spisovatelky Jane Austen. Děje se tak v době dvoustého výročí spisovatelčiny smrti. Královně Ažbětě, jejíž tvář se dívá ze všech bankovek a mincí, dosud na ostrovní měně dělali společnost výhradně muži. Snahu to změnit ovšem doprovázely značné kontroverze.

Kupříkladu novinářka Caroline Criado Perez, která se v kampani za více žen na bankovkách angažovala, se stala před časem terčem stovek výhrůžek smrtí a znásilněním. „Byla jsem skutečně v hlubokém šoku a vybavuji si, jak jsem si po zhruba týdnu, kdy chodily desítky výhrůžek za hodinu, s hrůzou říkala, jestli to tak už bude napořád. Jestli to bude můj nový život. A šokovalo mě to proto, že jsem to téma nepovažovala za natolik důležité či kontroverzní, aby vyprovokovalo takovou reakci,“ řekla Perez v rozhovoru s autorkou menu loni na jaře. Kauza byla nakonec přelomová v tom smyslu, že donutila Twitter, kde se většina vyhrožování odehrála, aby změnil způsob hlášení a trestání podobného chování. A dva lidé – muž a žena - byli nakonec za vyhrožování odsouzeni a strávili několik týdnů ve vězení. Šlo o jeden z vůbec prvních případů, kdy byli pobytem za mřížemi porestáni pachatelé on-line vyhrožování.

↓ INZERCE

Neexistuje většího potěšení, než je čtení.

Debata o bankovce pokračuje i po jejím představení, byť ne v tak extrémní formě. Jak totiž upozorňují historici, na bankovku byl vybrán spisovatelčin lichotivý portrét vzniklý až po její smrti, který – jak říká třeba historička Lucy Worsley – vznikl za použití „georgiánské obdoby retuše“. Austen je na něm totiž výrazně mladistvější a hezčí než na jediném potvrzeně autentickém portrétu, který ještě za života autorky Pýchy a předsudku pořídila její sestra. Sama sebe nakonec popisovala podobně jako některé své ženské postavy, které právě neoplývaly oslnivou krásou – jako „plain“, všední či nehezkou.

A zdvižená obočí – deník Guardian píše dokonce o „trapasu“ - vyvolal také citát, který portrét na bankovce doprovází. Na první pohled na něm není nic závadného. Autorka tam deklarativně vyhlašuje, že „neexistuje většího potěšení, než je čtení“, s čímž nelze než souhlasit. Znalci jejího díla ovšem upozorňují na to, že tuto větu pronesla v románu Pýcha a předsudek postava, která naopak nečetla vůbec a neupřímně míněnou větou se jen snažila okouzlit muže, jehož si přála za manžela.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].