Pro 18 tisíc dětí v okrsku 27J v americkém Coloradu je letošní návrat z prázdnin o něco méně bolestný, než bývalo zvykem. Respektive přesně o dvacet procent. Školy v tomto okrsku na severovýchodě Denveru se totiž přidávají k experimentu, pro který se kvůli úsporám rozhodla i jiná americká města: zkracují školní týden z pěti dnů na čtyři.
O prázdninách o tom informoval americký veřejnoprávní rozhlas NPR a krátce po něm také zpravodajský server Quartz.
Distrikt 27J patří v Coloradu spíš k větším, spadá pod něj 12 základních a 13 dalších škol. Volným dnem bude pondělí, školní rok tu tedy začíná až úterý. „Očekáváme úspory kolem jednoho milionu dolarů,“ uvedl podle NPR ředitel školské správy Chris Fiedler. Úspory mají plynout z menších výdajů za dopravu, platy učitelů a provoz budov.
Jeho okrsek není výjimkou. Na čtyřdenní režim přešlo podle Quartzu v Coloradu už 98 okrsků a podobně postupují i školy v Montaně, Idahu, Missouri, nebo Nebrasce. Po celých Spojených státech lze najít 550 takových oblastí, aspoň jeden je v celkem 25 státech.
Zastánci nového opatření argumentují kromě úspor tím, že čtyřdenní týden dává školám výhodu v boji o kvalitní učitele - navíc budou mít i víc času na kvalitní přípravu. Kritici oponují hlavně tím, že zkracování týdne není progresívní opatření motivované snahou o větší kvalitu, ale že jde primárně o potřebu ušetřit - a těžko tedy tento postup dávat jiným za vzor. Kratší týden si navíc většinou volí venkovské okrsky, kde jsou s dopravou větší starosti než ve městech.
Pokud jde o peníze, v Oklahomě dospělo tamější ministerstvo školství ke zjištění, že zkrácení týdne ve finále nemusí k úsporám vést, respektive že mezi výší nákladů a počtem školních dnů nelze najít prokazatelnou korelaci.
Jedno nepříjemné mínus spočívá také v tom, že pro rodiče znamená volný den extra starost, jak o děti pečovat. V distriktu 27J už mají řešení – placenou péči za 30 dolarů na den.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].