0:00
0:00
Denní menu6. 3. 20182 minuty

Co se zeptat na povinné zahalování přímo íránských žen

Hidžáb; ilustrační foto
Autor: Shutterstock

Autorka těchto řádků se v rubrice Denní menu pravidelně věnuje ženské otázce v arabském světě, případně v zemích s výraznou muslimskou komunitou. V posledních měsících se totiž v tomto ohledu udála řada více či méně významných změn. Přičemž proces, který by bylo možné nazvat revolucí, se odehrává zejména v Saúdské Arábii - a to zejména proto, že ženy jsou stále v tamní společnosti dramaticky diskriminovány.

Před časem přišla zpráva z Íránu, že režim uvolňuje pravidla pro nošení hidžábu, šátku zahalujícího vlasy, krk a ramena. Přesněji teheránská policie oznámila, že nebude ženy za porušení pravidel zatýkat, ale „jen“ posílat na zvláštní školení; na „recidivistky“ měl ovšem dál platit přísný metr. Plán nicméně nebyl přetaven do reality, jinak by nyní nechodily opačné zprávy, podle nichž tamní ženy protestují proti (stále) povinnému zahalování, které dopadá na dívky po dosažení třinácti let věku.

↓ INZERCE

Na přelomu roku několik žen (a prý i jeden muž) zahájilo v ulicích Teheránu veřejné protesty, během nichž si dotyčné demonstrativně sňaly z hlavy šátek a mávaly s ním napíchnutým na tyči coby zástavou. Protestujícím přinesl happening oplétačky s policií a řada z nich skončila ve vazbě, jak ale informuje íránská sekce Rádia Svobodná Evropa, podařilo se jim v zemi rozproudit debatu o smyslu povinného zahalování - v níž na jedné straně znějí požadavky na vyhlášení referenda, na straně druhé volání po dalším zpřísnění pravidel.

Viceprezidentka pro ženy a otázky rodiny Massoumeh Ebtekar pak přišla s revolučním prohlášením, což je s přihlédnutím k tamnímu kontextu míněno neironicky, že by měly zaznít různé pohledy na věc a že by přivítala co nejméně zatčení. Jeden ze zpravodajských serverů pak v komentáři vyzval k neméně revolučnímu kroku – zeptat se přímo žen.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].